Eesti uudised

Jaanus Karilaid: Mailis Reps ei kandideeri ilmselt kohalikel valimistel ega jätka ka Keskerakonna Raplamaa piirkonna juhina (146)

Toimetas Keit Paju, 21. juuli 2021 19:41

Foto: Robin Roots

Keskerakonnna aseesimees Jaanus Karilaid rääkis Kuku raadio saates „Vahetund Postimehega“, et Repsi skandaalid on tekitanud erakonnas nõutust ja pettumust. Muu hulgas ei näe Karilaid, et Reps kohalikel valimistel kandideeriks ega Keskerakonna Raplamaa piirkonna juhina jätkaks.

Mailis Reps on Keskerakonna Raplamaa piirkonna esimees ja peaks erakonna seal piirkonnas kohalikel valimistel edule viima. See saab Karilaiu sõnul juhtuda ainult siis, kui Reps suudab ära tõestada, et need teod, milles teda süüdistatakse, ei vasta tõele.

Samal teemal

„Eks tema võimalus tekib siis, kui ta ära tõestab, et kõik see, mis on jõudnud massimeediasse, on vale ja teda on ennatlikult süüdistatud. Kui ta selle ära tõendab, siis on tal võimalus nii Raplamaa piirkonda juhtida kui ka tegutseda poliitikas. Kui ta ei suuda neid väiteid ja tõendeid ümber lükata, on keeruline näha teda kandideerimas kohalikel valimistel,“ nentis Karilaid.

Teisipäeval otsustas Keskerakond Repsi nii fraktsiooni esimehe kui ka erakonna aseesimehe kohalt taandada. Lähitulevikus otsustatakse Karilaiu sõnul ka selle üle, mis saab Raplamaa piirkonnast.

„Me tegime eile mitmeid otsuseid, eks me koguneme järjest sagemini ja see selgub mingi aeg. Kui inimene on poliitilises mõttes täiesti paralüseeritud, siis selle piirkonna jaoks ei ole see aus. Peab olema inimene, kes on aktiivne, kel silm särab ja tahab tegutseda, tegeleda nimekirjadega, valimisplatvormide koostamisega. Täna ma ei näe, et Mailisel seda energiat oleks,“ tõdes Karilaid.

Mailis Reps ei ole viimase poole aasta jooksul avalikkuse ja meediaga olnud varmas suhtlema. Karilaiu sõnul on olnud see Keskerakonna jaoks probleem. „Eks me lootsime mingi etapp, et sellele tuleb teistsugune lahendus. Mailis ise on fraktsiooni ees öelnud, et uurimine lahendab ja toob selguse. Fraktsiooni ees esinedes ta küll ei näidanud, et ta kuskil näeks probleemi sügavust. Poliitikas me tegeleme ju põhimõttega, et kõigepealt riigi huvid, siis erakonna ja alles siis isiklikud huvid. Eks see oli meie jaoks probleem kindlasti. Fraktsiooni esimees peab olema poliitikate sõnastaja ja probleemidele lahenduse otsija ühiskonnas,“ ütles ta.

Karilaid kinnitas, et Keskerakonna seisukoht on selgelt see, et haridusministeerium ei peaks kinni maksma need tegevused, milles Repsi hetkel süüdistatakse, ehk ametiauto isikliku kasutamise, hotellitoa ja sünnipäevapeo.

„Loomulikult mitte. Kui see kõik tõele vastab, täna käib uurimine ja selle käigus saab teada, kui palju sellest vastab tõele. Kui me eeldame, et see kõik vastab tõele, siis loomulikult on hukkamõist ühene ja siin rohkem tõlgendamis- ja mänguruumi ei ole. Eks me oleme oodanud, et Mailis annab ise mingeid kommentaare ja selgitusi. Igal juhul on üheselt arusaadav, et avalikest vahenditest isiklikke asju ei aeta. Siin ei maksa arvata, et Eesti erakonnad erinevad üksteisest. Hinnang ja hoiak on kõigil üks,“ sõnas ta.

Kas erakonnaliikmete suhtumine Repsi on aga nüüd pärast skandaali kiskumist ka inimlikul tasandil muutunud? „Eks siin on palju erinevaid tundeid. Kui oled 20 aastat kellegagi koostööd teinud ja üritanud ühishuvi leida, avalikku huvi, erakonna ja riigi asja ajada, ja kui riigi huvid, erakonna huvid on kellelgi läinud sassi, siis tekitab see pettumust ja nõutust,“ vastas Karilaid.

Õhtuleht kirjutas pühapäeval, kuidas mullu 13. jaanuaril pidas toonane haridus- ja teadusminister Mailis Reps oma 45. sünnipäevapeo ministeeriumi rahade eest. Päeval õnnitleti ministrit ja kaeti laud maksumaksja kulul ministeeriumis, õhtul kolis pidu edasi Kadriorgu Mon Reposesse. Sinna oli Reps kutsunud erakonnakaaslased riigikogu fraktsioonist ja Keskerakonna juhatusest.

Mailis Reps on praegu kriminaaluurimise all. Sellele panid aluse Õhtulehe uurivad artiklid, mis näitasid, et toonane haridusminister kasutab ministeeriumi töötajaid ja vara oma isiklikes huvides. Ministeeriumi autojuht ja ministri nõunikud osutusid hoopis poole kohaga lapsehoidjateks. Reps astus paljastuste tõttu ametist tagasi.

Kui algul kvalifitseeris prokuratuur juhtunu väärteomenetluseks, siis kaks kuud hiljem sai sellest kriminaalmenetlus ja Repsile esitati kahtlustus omastamises. Muu hulgas selgus, et ministeeriumist oli Repsi koju viidud Jura kohvimasin, mille Reps ametist lahkudes tagastas.

Samal teemal

20.06.2021
Mailis Reps lahkub Keskerakonna riigikogu fraktsiooni esimehe ning partei aseesimehe kohalt. Ratas: ta peab tegema kõik selleks, et ennast selles kaasuses kaitsta
20.06.2021
Tanel Kiik: Mailis Repsi erakonnast välja heitmine pole jutuks olnud
18.06.2021
PRALLE RAHVA RAHA EEST! Minister Mailis Reps korraldas parteiladvikule peo nooblis restoranis. Arve tasus haridusministeerium