Juhtkiri

Juhtkiri | Koroona ei puhka 

ohtuleht.ee, 21. juuli 2021 18:26

Kui eestlane veedab mõnusalt aega suvistel üritustel, siis pahatihti ei puudu sealt enam ka koroonaviirus – teada on juba 33 nakatunuga lastelaagrikoldest ja nakatumiste jadast, mis sai alguse muusikafestivalilt Beach Grind. Rally Estonialt viiruse kaasa toonute arvud tuleb aga alles kokku lüüa, kui rallisõpradel esimesed haigussümptomid avalduma hakkavad. Kui midagi meenutada eelmisest suvest, siis seda, et ühest koldest võib siseturismi kaasmõjul alguse saada mitu uut ja vastu sügist hakkab nakatunute koguarv ilmselt kasvama. Viimasel ööpäeval tuvastati viirus 94 inimesel.

Sellest piisab, et arstid, teadlased ja lihtsalt murelikud kodanikud lööksid häirekella: valitsus peab taas otsustama uute ohutusmeetmete käikulaskmise. Õigemini on valitsus korraga kahe probleemi otsas: kas ja milliseid piiranguid rakendada pahaaimamatult viirust levitavatele pidutsejatele ning kuidas innustada kohe vaktsineerima neid, kes pole seda veel teinud. Lauspiirangud kaitseksid kõiki ja ei tekiks küsimust kellegi diskrimineerimisest, ent selline lähenemine ei motiveeriks enam vaktsineerima. Nagu ütleb perearst Karmen Joller: inimesed peavad väga selgelt teadma, mida nad oma valikutest sõltuvalt alates 1. oktoobrist teha tohivad ja mida mitte. Kui varem on jutt käinud peamiselt meelelahutusürituste ja restoranide külastamise õigusest, siis tööandjate keskliit küsib, kas tööandja peab edaspidi töötaja eneseisolatsiooni kinni maksma, kui töölt kuni paariks nädalaks eemale jäämist aitaks vältida vaktsineerimine.

Paraku on ilmselt paljudele jäänud seni mulje, et süsti saamisega aega on, sest viirus paistab levivat hooajaliselt (kas iga tüvi?) ja võimalus vabalt reisidagi pole piisav motivatsioon, kui selleks pole näiteks raha. Sel nädalal selgus aga, et vaktsineerimistõendite kontrollgi on algusest peale puudulik, sest politsei- ja piirivalveametil pole suurema koormusega piiripunktides selleks piisavalt nutitelefone.

Kolmanda laine alguse maha magamisse enam midagi parata ei saa, ent praegu peaks hoogtöö käima selle nimel, et sügisel ei tuleks sulgeda koole ega panna söögikohti-klubisid-spaasid taas riigi toetustest sõltuma. Kas valitsusliikmed on valmis katkestama suvepuhkuse, kohtuma teadusnõukojaga ja hiljemalt järgmisel nädalal teatama rahvale, milline on nende tegutsemisstrateegia ja millist panust oodatakse igalt Eesti inimeselt?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee