Juhtkiri

Juhtkiri | Kes trikitab presidendivalimistega? (5)

ohtuleht.ee, 20. juuli 2021 17:47

Valitsuskoalitsiooni presidendikandidaadi kandidaadi Jüri Raidla loobumine talle pakutud toetusest on korraga hea ja halb. Hea sellepärast, et tee hoitakse vaba neile võimalikele kandidaatidele, kellele on riigipeaks saamine tõeline kutsumus ja kellel on selleks (enda hinnangul) olemas kõik vajaminevad omadused – peab ju kogenud õigusteadlane ja riigireformi eestkõneleja end küll tugevaks põhiseaduse valvuriks ja riikluse visiooni kandjaks, ent jääks enda sõnul jänni Eesti esindamisega välismaailmas. Ootame samasugust eneseteadlikkust ka kõigilt teistelt kandidaatidelt!

Halb on Raidla loobumine kandideerimisest aga muidugi seetõttu, et võimuliidu presidendiotsingud on taas liikumas algpunkti. Veelgi enam – peaministrilt Kaja Kallaselt kostnud sõnum, et tugev kandidaat on leitud, kuid teda tuleb veenda nõusoleku andmise asjus, vallandas spekulatsioonide laine, mille käigus kõlas nii mõnegi tõepoolest presidentaalsete omadustega inimese nimi. Ent kui see kõik on tagantjärele osutunud vaid spinniks, kas pole siis sel juhul ohtu, et keegi heidab koalitsiooni ponnistustele teadlikult kaikaid kodaratesse? Ei pruugi ju kord juba ennatlikult avalikkuse ette kistu, kellel pole poliitikute võimalikest kokkulepetest ja toetusest aimugi, enam kandideerimisega tõsimeeli kutsumisegi peale nõustuda.

Võimuliidu võimetus tulla lagedale ühise presidendikandidaadiga sunnib aga passima kõiki teisigi – ühelgi opositsioonierakonnal pole parlamendis küllaldaselt hääli, et välja tulla oma kandidaadiga. Või on EKRE kandidaadil Henn Põlluaasal õnnestunud saada puuduolevad hääled Isamaalt?

Lõpuks polegi eriti vahet, kas presidendivalimisi suunab läbikukkumise poole kellegi kuri käsi või mitte, kuid selline tulemus tooks igal juhul kaasa taas tõdemuse, et presidendi valimise kord vajab põhimõttelist muutust. Kõige selgemalt oleks sellest võita rahvale presidendi valimise õigust soovival EKRE-l ja Keskerakonnal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee