Mailis Reps

Foto: Erki Pärnaku
Keit Paju, toimetas Hindrek Pärg 20. juuli 2021 19:53

Keskerakond arutas täna käimasolevat uurimist Mailis Repsi osas ning otsustas, et praeguses olukorras on vajalik valida Riigikogu keskerakonna fraktsioonile uus esimees. Samuti ei jätka Reps partei aseesimehena.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas sõnas pressiteates, et fraktsiooni ja juhatuse ühisarutelu tulemusena leiti, et Mailis Repsil tuleb keskenduda enda kaitsmisele käimasolevas uurimises ning erakond tervikuna saab keerulises olukorras edasi liikuda raskete, kuid vajalike muudatustega.

„Tänan Mailist, kes on väga teeneka ja võimeka poliitikuna märkimisväärselt panustanud Eesti elu arengusse ja Keskerakonna tegevusse nii erakonna aseesimehe kui ka riigikogu fraktsiooni juhi ja mitmekordse ministrina,“ ütles Ratas.

Õhtuleht tabas Ratase teisipäeva õhtul, kuid algselt keeldus ta lisakommentaaride andmisest. „See uudis on ju teil olemas ja seal sees on kõik kommentaarid olemas,“ ütles ta, kuid nõustus lõpuks siiski lühidalt vestlema.

Ratas kinnitab, et Reps ise teisipäevasel kohtumisel ei osalenud. Õhtulehele teadaolevalt ei olnud endine peaminister esmaspäeva õhtuks veel Repsiga ühendust saanud. Vastuseks küsimusele, kas ja kuna Ratas siiski Repsi kätte sai sõnab ta: „Mis ma pean teile minuti pealt nüüd andma aru, kuna ma temaga ühendust sain? Me saime räägitud.“

Ratase sõnul sai Reps erakonna otsusest ta fraktsiooni esimehe ning partei aseesimehe kohalt taandada aru. „Ma arvan, et Mailis on meeskonnamängija ja ta mõistis erakonna seisu minna edasi täna programmiliste seisukohtade ja tõekspidamistega. Nii oli,“ sõnab ta.

Millised on aga Ratase arvates, kui erakonna esimehe ja kui Repsi lähedase inimesena, tema jaoks parimad järgmised sammud? Kas jätkata poliitikas ja Keskerakonnas, või võtta poliitikast aeg maha? „Teha kõik selleks, et ennast selles kaasuses kaitsta,“ vastab Ratas. „Ma arvan, et erakonna otsus annab talle ka rohkem aega selleks.“

Keskerakonna esimees ei nimetanud täna erakonna aseesimeest, Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe valimised toimuvad esimesel võimalusel. Juhatuse ettepanek fraktsioonile on valida esimeheks Jaanus Karilaid ning aseesimeesteks Kersti Sarapuu ja Andrei Korobeinik.

Reps ei soovi avalikkusest taanduda

Õhtulehega rääkinud keskerakondlaste sõnul on erakondlik ootus, et Reps astuks samme tagasi, ent ta ise ei soovi. Parteilaste sõnul võiks endine haridus- ja teadusminister teha Jaak Aabi ehk pärast skandaali sattumist (Aab tabati 2018. aastal jääknähtudega roolist ja astus ministri kohalt tagasi - toim.) võtta aeg maha, minna erasektorisse ja siis tulla tagasi. Aab on praegu asenduspeaminister ehk Kaja Kallase puudumise korral juhib valitsuse tööd tema.

Reps samasugust käiku teha aga ei soovi, rääkisid keskerakondlased Õhtulehele. Väidetavalt oli ka erakonna esimees Jüri Ratas olnud murelik, kui sai teada, et Õhtuleht uurib taas Mailis Repsi käitumist.

Keskerakonna sees ollakse murelikud, sest valimised on lähenemas ning parteile pole vaja ühte skandaali teise järel, sest nad teavad, et kõik jätkub ning vastaserakonnad toovad ikka ja jälle skandaale esile.

Õhtuleht kirjutas pühapäeval, kuidas mullu 13. jaanuaril pidas toonane haridus- ja teadusminister Mailis Reps oma 45. sünnipäevapeo ministeeriumi rahade eest. Päeval õnnitleti ministrit ja kaeti laud maksumaksja kulul ministeeriumis, õhtul kolis pidu edasi Kadriorgu Mon Reposesse. Sinna oli Reps kutsunud erakonnakaaslased riigikogu fraktsioonist ja Keskerakonna juhatusest.

Mailis Reps on praegu kriminaaluurimise all. Sellele panid aluse Õhtulehe uurivad artiklid, mis näitasid, et toonane haridusminister kasutab ministeeriumi töötajaid ja vara oma isiklikes huvides. Ministeeriumi autojuht ja ministri nõunikud osutusid hoopis poole kohaga lapsehoidjateks. Reps astus paljastuste tõttu ametist tagasi.

Kui algul kvalifitseeris prokuratuur juhtunu väärtoemenetluseks, siis kaks kuud hiljem sai sellest kriminaalmenetlus ja Repsile esitati kahtlustus omastamises. Muuhulgas selgus, et ministeeriumist oli Repsi koju viidud Jura kohvimasin, mille Reps ametist lahkudes tagastas.

Riigiprokuratuuri kommunikatsiooninõunik Kairi Küngas ütles juuli algul Õhtulehele, et menetlus on jõudnud sellesse etappi, kus on vaja teha veel mõningaid menetlustoiminguid. Seejärel juba otsustatakse kogutud tõendite põhjal, kas kohtueelse uurimise saab lõpetatuks lugeda.

„Kui kohtueelne uurimine on lõpule viidud, tutvustame toimikut kaitsele. Seejärel saame teha menetlusotsuse,” ütles Küngas. „Eeldatavasti jõuame selleni sügise hakul.“