Eesti uudised

Absurdi tipp: politseil ei ole piiril vaktsiinitõendite kontrolliks mobiiltelefone (26)

Eesti Päevaleht, 20. juuli 2021 12:57

Foto: AFP / Scanpix

Politsei ei suuda tagada, et piiriületust kontrollivatel ametnikel oleks mobiil ja sinna laetud rakendus, mis koroonasertifikaate kontrollib, kirjutab Eesti Päevaleht.

Iga vaktsineeritud inimene saab omale täna teha Euroopa Liidu vaktsineerimissertifikaadi ja seda kontrollida mobiili alla laadidatava rakendusega, mis loeb sertifikaadi peal olevat QR-koodi.

Üle-euroopaliste sertifikaatide idee ongi selles, et mistahes EL-i riigis saadud sertifikaadi õigsust ja kehtivust saab kus tahes teises liikmesriigis ka kontrollida.

PPA vastust on aga raske isegi uskuda – nimelt väidetakse, et pole anda piirikontrolli teostavatele ametnikele mobiiltelefone, mis suudaksid vastava äpiga vaktsineerimistõendeid kontrollida! Seetõttu lastakse piiridel Eestisse suur osa inimesi näo järgi ja ilma igasuguse kontrollita, kas neil on korrektne vaktsineerimistõend, mis vabastab koroonatestimise või eneseisolatsiooni nõudest.

Selle asemel, et saata inimene poodi kiirkorras vajaminemaid telefone ostma, valmistatakse alles praegusel hetkel ette riigihanget mobiilide ostmiseks.

Loe täispikka artiklit Eesti Päevalehest!

„Eestisse saabudes saab vaktsineeritust tõendada immuniseerimispassi, selle koopia või vastava tõendi (sh Euroopa Liidu nõuetele vastav COVID-19 digitaalne vaktsineerimise tõend) esitamisel. Samuti võib tõendiks olla teise riigi andmebaasi väljatrükk, mis on ametlikult kinnitatud. Inimesel on võimalik vaktsineeritust tõendada ka immuniseerimispassiga, mille väljastamist saab paluda tervishoiuteenuse osutajalt paberkandjal," seletas Põhja prefektuuri piirivalvebüroo juht Indrek Aru Õhtulehele.

Nii vaktsineerimis- kui negatiivse koroonatesti tõendeid kontrollitakse lennujaamas üldjuhul enamikus riikides. Osad lennufirmad nõuavad enne pardale pääsemist negatiivset PCR-testi, sertifikaati või vaktsineerimistõendit. PPA kontrollib jätkuvalt n-ö rohelisest ehk madala riskiga riikidest saabujaid pisteliselt – küsime reisijatelt, millisest riigist nad enda teekonda alustasid, vajadusel nõustame inimesi ja jagame informatsiooni.

„Kui selgub, et inimene kasutas rohelist riiki transiidina ning on alustanud enda teekonda nö punasest riigist, kehtib talle ka liikumisvabaduse piirang. Kõiki kolmandatest riikidest reisijaid kontrollitakse nii Tallinna lennujaamas, sadamas kui idapiiril,“ ütles Aru.

Vaktsineerimistõenditel oleva QR-koodi jaoks on olemas sotsiaalministeeriumi ja TEHIKu loodud rakendus, mis on mõeldud politseiametnikele kasutamiseks. Kuivõrd tõenditel kajastuvad isikuandmed ning tõusetub turvalisuse küsimus, ei ole mõeldav, et vaktsineerimistõendeid kontrollitaks kolmanda arendaja tehtud äppide kaudu, mis on laialt saadavad.

„Suurel osal politseiametnikest on juba täna olemas QR-koodi lugemist toetavad seadmed, kuid selleks, et kontroll lennujaamas, sadamas või idapiiril toimuks kiiremini ja võimekus oleks kõigil, valmib koostöös SMITiga hange rohkemate telefonide soetamiseks. Suure koormusega piiripunktides on puudu telefonidest, millega kontrollimist kiirendada. Oluline klausel hanke juures on ka see, et telefonid oleks võimalikult turvalised ning neid saaks seadistada vastavalt andmekaitse- ja turvanõuetele, mis PPAs kehtivad. Telefonide vajadust nägime ette käesoleva aasta kevadest ja meie IT-partner SMIT on tegelenud selle hanke ettevalmistamisega,“ rääkis Aru.

SMITi peadirektori asetäitja tugiteenuste valdkonnas Agne Aija sõnul on telefonide tarnetähtaeg augusti keskpaik.

Politsei kontrollib Eestist väljudes inimese reisidokumente mitmel moel. Välisministeerium kui terviseamet on PPA-le edastanud eri riikide immuniseerimispasside näidised. Niisamuti on täna võimalik QR-koode lugeda politseiametnike töövahendite kaasabil. Eestis väljastatud tõendeid saab PPA kontrollida vastava koostaja, näiteks Synlab, kaudu.

„Ka juhul, kui selgub, et inimene peab olema terviseameti andmebaasi märke järgi eneseisolatsioonis, teavitame rikkumisest ametit, kes otsustab inimese kodumaale naastes menetluse algatamise. Politsei ei takista inimeste riigist väljumist ega teavita reisisihtkoha riiki rikkumisest, küll aga peaks inimene Eestist lahkudes olema tutvunud nii sihtriigi kui ka transiitriigi sisenemise ja võimalike eneseisolatsiooni tingimustega,“ kinnitas Aru.