Maailm

EUROOPA VIIMANE DIKTAATOR: Lukašenka 27 valitsusaastat on saatnud karmid otsused ja kriitika (1)

Aare Kartau, 20. juuli 2021 16:51

Aljaksandr Lukašenka on võidutsenud Valgevenes kõigil kuuel presidendivalimistel. Arvatakse, et ainult esimene neist oli korraldatud ausalt.

Foto: Reuters/Scanpix

Teisipäeval möödub 27 aastat päevast, mil Valgevene esimeseks ja seni ka ainsaks presidendiks sai vastuoluline raudmees Aljaksandr Lukašenka. Enam kui veerandsaja aastaga suutis ta riigi täielikult endale allutada ja opositsiooni summutada. Aastate jooksul on teda saatnud ohtralt kriitikalt, ent venemeelse valitseja troon hakkas kõikuma alles mullu augustis, mil järjekordse valimispettuse tõttu puhkesid üleriiklikud meeleavaldused.

Kui Valgevene 1991. aasta augustis iseseisvus, polnud riigis ei põhiseadust ega presidendi ametikohta. Toona oli kõrgeimaks poliitiliseks positsiooniks Valgevene ülemnõukogu esimees, kelleks nimetati teadlane Stanislau Šuškevits. Reforme pooldanud Šuškevits ei saanud siiski kaua Valgevene eesotsas tegutseda, sest 1993. aasta lõpus süüdistas parlamendi korruptsioonivastase komisjoni eesistuja Aljaksandr Lukašenka 70 kõrget valitsusametnikku (k.a Šuškevitsi) riigi varade omastamises. Seni võrdlemisi tundmatu poliitiku karmid süüdistused viisid umbusaldushääletuseni, mille Šuškevits kaotas. See oli Lukašenka esimene suurem võit.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

14.07.2021
ÕL VIDEO | ANTIREKORD: tänaseks on Leedu piiri ületanud 20 korda rohkem ebaseaduslikke migrante kui kogu eelmisel aastal kokku
06.07.2021
Valgevene pistis Lukašenka rivaali pikaks ajaks trellide taha
09.06.2021
Leedu võimud: Valgevene aitab sadadel migrantidel meie piiri ületada!
04.06.2021
VIDEO | Vahistatud Valgevene ajakirjanik: Lukašenka on terasmunadega mees

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee