Aljaksandr Lukašenka on võidutsenud Valgevenes kõigil kuuel presidendivalimistel. Arvatakse, et ainult esimene neist oli korraldatud ausalt.

Foto: Reuters/Scanpix
Aare Kartau 20. juuli 2021 16:51

Teisipäeval möödub 27 aastat päevast, mil Valgevene esimeseks ja seni ka ainsaks presidendiks sai vastuoluline raudmees Aljaksandr Lukašenka. Enam kui veerandsaja aastaga suutis ta riigi täielikult endale allutada ja opositsiooni summutada. Aastate jooksul on teda saatnud ohtralt kriitikalt, ent venemeelse valitseja troon hakkas kõikuma alles mullu augustis, mil järjekordse valimispettuse tõttu puhkesid üleriiklikud meeleavaldused.

Kui Valgevene 1991. aasta augustis iseseisvus, polnud riigis ei põhiseadust ega presidendi ametikohta. Toona oli kõrgeimaks poliitiliseks positsiooniks Valgevene ülemnõukogu esimees, kelleks nimetati teadlane Stanislau Šuškevits. Reforme pooldanud Šuškevits ei saanud siiski kaua Valgevene eesotsas tegutseda, sest 1993. aasta lõpus süüdistas parlamendi korruptsioonivastase komisjoni eesistuja Aljaksandr Lukašenka 70 kõrget valitsusametnikku (k.a Šuškevitsi) riigi varade omastamises. Seni võrdlemisi tundmatu poliitiku karmid süüdistused viisid umbusaldushääletuseni, mille Šuškevits kaotas. See oli Lukašenka esimene suurem võit.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

Kommentaarid  (1)

Järjekordne ideoloogiline 20. juuli 2021 18:59
propagandaartikkel, suunatud Valgevene iseseisvuse lammutamiseks ja valgevenelaste elujärje halvendamiseks. Küsiks nüüd vastu, et kus on Eesti opositsioon, kui Jaak Madison käib mööda Ameerikat peremeestelt juhiseid otsimas? Batka oli väga soositud, kui Euroopa riigid, sh Eesti, kleepisid oma toodetele võltsitud silte, et Venemaa eksporditurulejõuda. Kui Venemaa selle porno lõpetas, polnud Lukašenko enam vajalik, muudeti diktaatoriks!

SISUTURUNDUS