Eesti uudised

ARVUTAME ROHELISEMAKS! Miljonite tonnide küsimus: Eesti teatab maailmale, et meie metsad seovad süsinikku – aga tegelikult on vastupidi! (8)

Priit Pärnapuu, 16. august 2021 10:18
Foto: Kollaaž: Aldo Luud, Infogram, Robin Roots

Eesti korrigeerib tagantjärele ÜRO-le esitatavaid kasvuhoonegaaside aruandeid, täpsemalt metsadega seotud sidumisi ja emiteerimisi. Parandused ulatuvad miljonite tonnideni: näiteks 2012. aasta kohta on teatatud nii 1,7 kui ka 4 miljonist. ÜRO-le ütleme, et metsad seovad süsinikku, aga statistikaameti poolt avaldatud andmetest vaatab vastu hoopis emiteerimine. Rahasse ümberarvutatult võrdub Eesti põlevkivielektrijaamade jaoks miljon tonni 50 miljoni euroga.

Kuidas on võimalik, et Eesti metsamaa suurus mingil aastal tagantjärele aina muutub… ja siis uuesti muutub… ja taas muutub, nii et lõppu pole nähagi? Selgub, et keskkonnaagentuur kasutab arvutustes imelisi algoritme, mis muudavad tagantjärele igal aastal metsamaa pindala suuremaks. Metsade tagavara arvutustes kasutatakse aegu, mil harvesteride asemel tegid metsa veel saemehed ning puude jahvatamine pelletiteks oli alles lapsekingades.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

26.07.2021
KLIIMAMUDIJAD | Iirimaal elav Henessi Schmidt unistab maamajast: tahaksin põlde, mida ravimtaimi täis külvata
30.05.2021
Juhtkiri | Metsastatistika peab olema usaldusväärne
30.05.2021
ÕL VIDEO | METSASTATISTIKA USALDUSVÄÄRSUS KUKKUS PORRI?! Andmed, mille avalikuks tulek võib riigilt röövida sadu miljoneid, vedelevad kõigi silme all
06.03.2021
METSASTATISTIKA NÄITAB AIATEIBAID?! Pikalt avalikkuse eest varjatud andmetes haigutavad 100 000 hektari suurused anomaaliad