Maailm

KAIF AVASTUS: kanepi ajalugu kirjutatakse ümber 

Toimetas Viljar Voog, 17. juuli 2021 21:18

Kus(h) on kanepi kodu?

Foto: Tiit Tamme

Nii nagu enamik tänapäeva mänguasju ja riideid võib ka vastuoluline kanepitaim olla tegelikult pärit Hiinast.

Teadusajakirjas Science Advances avaldatud artikkel üritab ümber kirjutada kanepi ajalugu, vahendab CNN. Kui senini on eeldatud, et vanimad kanepitaimed kasvasid Lõuna-Aasias, siis värsked leiud paigutavad kanepi arenemise piirkonna hoopis Loode-Hiinasse. Esimesed suitsetamiskõlbulikud õied tärkasid vahemikus 10 000 – 3000 aastat enne meie ajaarvamist.

Šveitsi ja Hiina teadlaste koostöös uuriti läbi 110 taime genoomid – metsik ja kodune kanep, köiematerjal ja narkootikum. Teadustöö tulemusel jõuti järelduseni et nii tavaline kanep kui ka selle psühhotroopsem variant eraldusid oma ühisest eelkäijast kuskil 12 000 aastat tagasi – tavaliselt tähendab see, et taim oli selleks hetkeks inimeste poolt juba „kodustatud“. Algne kanep on ilmselt looduses välja surnud.

Hiinast levis kanep esmalt Lähis-Itta ja Euroopasse, seejärel Indiasse – umbes 3000 aastat tagasi. Järgnes pikk vaikus: Aafrikasse jõudis kanep alles 13. sajandil, Lõuna-Ameerikasse 16. sajandil ja Põhja-Ameerikasse alles 20. sajandi algul!

Iidse kanepi THC-sisaldus oli pigem väike ja on kasvanud aretamise tulemusel. Esimesed raudkindlad tõendid kanepi suitsetamisest pärinevad 2500 aasta tagusest ajast Lääne-Hiinast.