Eesti uudised

Kuidas võeti vastu uudis eest kukkunud vöörirambist? „Keegi ei hüpanud toolilt karjudes püsti.“

FOTOD | TAGASI KODUS! Estonia vraki eeluuringute esimene etapp sai otsa (7)

Viljar Voog, 16. juuli 2021 15:51

Estonia vraki eeluuringute juhtlaev EVA 316 jõudis reedel tagasi kodusadamasse Tallinnas.

Foto: Teet Malsroos

Teisipäeva õhtul lahkus Estonia vraki kohalt Stockholmi ülikooli uurimislaev Electra. Rohkem kui kaks allveeroboti filmimisega sisustatud päeva hiljem pööras nina kodusadama poole ka Eesti poolt uurimistel osalenud EVA 316. „16. juulil, öösel lõpetasime uuringud ja alustasime tagasiteed Tallinna sadamasse,“ kinnitas ohutusjuurdluse keskuse juht Rene Arikas.

„Kui vaadata tegevusplaani, mis me 9. juulil lõplikult kokku leppisime, siis võin kinnitada, et kõik planeeritud tegevused on tänaseks päevaks täidetud. Siinjuures tahan tänada kogu meeskonda, kes ühel või teisel määral sellesse eeluuringute mereuuringute faasi panustas. On ära tehtud väga suur töö. On väga palju pingutatud selle nimel, et töö saaks tehtud kvaliteetselt, läbipaistvalt ja seda tulemust saaksime edaspidi kõigiga jagada,“ sõnas Arikas EVA 316 sillalt salvestatud videos.

Samal teemal

Kaldal Arikas kommentaare ei jaganud – Estonia hukk ja vrakk on nõnda delikaatne teema, et ta tahab kõik sõnumid hoolega läbi vaagida ja vältida igasuguseid keelevääratusi. Ohutusjuurdluse keskus korraldab eeluuringu tulemuste tutvustamiseks pressikonverentsi tuleval teisipäeval.

Ka ülejäänud laevapere oli kaheksa päeva väldanud uuringutest rammestunud ja soovis puhata. Nõnda jäi merelt muljete vahendamine ajakirjanduse esindajana pardal viibinud Postimehe fotograafi Madis Veltmani kanda. Kõige põletavam küsimus, mida kolleegilt sai küsida: kuidas võeti vastu uudis, et varem kinni püsinud vööriramp on viimaste aastatega eest langenud?

„Tegelikult olid emotsioonid väga vaoshoitud,“ rääkis Veltman, et uurimislaevade pardal valitses väga professionaalne õhkkond. „Keegi ei hüpanud toolilt karjudes püsti.“

Lääne-Soome piirkonna rannavalve ei tuvastanud piirkonnas pärast doksarja tegijaid ühtegi laeva.

Ajakirjanduse esindajana viibis pardal Postimehe fotograaf Madis Veltman.

Foto: Teet Malsroos

Eelmisel aastal linastunud doksari „Estonia – leid, mis muudab kõike“, väitis, et laevavrakk on aastatega end keeranud ja rohkem põhja ülespoole ajanud. Veltmani sõnul oli tegelik olukord aga vastupidine – vigastatud parem parras on sootuks madalamale vajunud ja sisuliselt lebab vrakk merepõhjas külili.

Samal teemal

16.07.2021
VIDEO | ESTONIA VRAKI UURING: vööriramp murdus küljest, mitte hing ei andnud alla
15.07.2021
Miks unustasid kõik osapooled ära, et 1994. aastal Estonia vraki autotekki uuriti?
15.07.2021
MISKI EI KLAPI! Estonia uurimiskomisjoni liige: on tähtis vahe, kas vööriramp on täiesti küljest või lihtsalt pöördunud
15.07.2021
KAKS VERSIOONI: kas Estonia vöörirambi kukutas merepõhja ajahammas või kellegi kuri käsi?