Juhtkiri

Juhtkiri | Vajame kaitset tapva kuumuse eest (8)

Ohtuleht.ee, 14. juuli 2021 18:19

Olgugi et tänavuse rannailma üle oleks patt nuriseda, on ühtlasi selge see, et kui õhutemperatuur on mitu nädalat peaaegu vahet pidamata üle 25 kraadi, mõjub see kurnavalt eelkõige nõrgema tervisega inimestele. Pealegi on vaks vahet, kas suveilm langeb kokku puhkusega ja ilusat aega saab nautida näiteks isiklikul suvilaõuel võrkkiiges lesides ja ülekuumenenud keha vajaduse korral merre kastes või tuleb aasta kõige palavam aeg veeta päeval konditsioneerita töökohal ja öösel jahutuseta kortermajas.

Vaadates, kuivõrd vähe on Eestis läbi aegade pööratud tähelepanu elamute ehitamisele kuumakindlaks ning tänavaruumis nn soojussaarte tekke vältimisele, siis on tõenäoline, et Eestis elab palju inimesi, kes ei saa kuumalaine ajal palavusest puhkust kodus, tööl ega tänaval ning kelle jaoks tähendab isegi randa sõit paratamatust kannatada põrgukuumas bussis. Alarmeerivalt peaks mõjuma viimasel ajal tööinspektsioonile laekunud kaebuste kasv, millest lõviosa puudutavad töökohtadel valitsevat palavust ja millele tööandjad ei taha või ei oska pakkuda leevendust.

Paraku võibki kiirete lahenduste leidmine olla keeruline, kui järsult kasvanud nõudluse tõttu võib isegi lihtsa ventilaatori hankimine osutuda võimatuks ülesandeks. Sestap vajab tegelikult iga asutus ja ehitis, linnaruumist rääkimata, strateegilist plaani, kuidas jõuda inimeste tervist kuuma eest kaitsva keskkonnani. Õnneks ei tohiks asi jääda teadmiste taha, sest kliimamuutusi uurivad eksperdid on elukeskkonda jahutavad lahendused juba ammu välja pakkunud: näiteks mitmekorruselise maja puhul võib kasu olla ainuüksi mustja katuse värvimisest valgeks. Linnapilt peaks aga muutuma senisest hoopis rohelisemaks, kui tänavate äärde istutatakse varju pakkuvaid puid ja kortermajade vahele jäetakse rohkem ruumi rohealaks.

Paraku paistab, et isegi kui sellised arengukavad on juba olemas, peaks neid muudatusi keegi ellu viima kunagi hoopis kaugemas tulevikus, sest nagu oleme viimasel ajal palju näinud: kui kohalikud valimised sunnivad tänavaid-teid kiirkorras parandama, siis laastud lendavad. Asemele istutatav puu ei pruugi aga piisavalt varju pakkuda ka veel nelja aasta pärast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee