Ohtuleht.ee 7. juuli 2021 17:00

Venemaa kuulutas konsul Mart Lätte persona non grata'ks ja ta peab lähima 48 tunni jooksul riigist lahkuma. Eesti vastab sellele Venemaa diplomaadi väljasaatmisega.

Venemaa välisministeerium teatas oma veebilehel, et otsuse põhjuseks oli Eesti välisministeeriumi kommentaar, milles nimetati konsuli vastu esitatud süüdistusi alusetuteks ja provokatiivseteks.

Lätte teisipäeval Peterburis FSB poolt pooleteiseks tunniks kinni väidetava riigivastase tegevuse käigus. Venemaa sõnul oli ta saanud Venemaa kodanikult salastatud dokumente. Eesti välisministeerium nimetas seda provokatsiooniks.

Eesti välisministeeriumi avalike suhete osakonna juht Aari Lemmik kinnitas Õhtulehele, et Venemaa Föderatsiooni välisministeerium andis täna Eesti saatkonna diplomaadile üle noodi, milles teatab, et Peterburi peakonsulaadi konsul Mart Lätte peab riigist lahkuma 48 tunni jooksul.

„Rahvusvahelise suhtluse praktikas on tavaline, et selline väljasaatmine saab sümmeetrilise vastuse. Ka on osa diplomaatilisest tavast, et diplomaatide väljasaatmise detaile avalikkuses ei lahata,“ sõnas Lemmik.

Lemmik rõhutas, et välisministeeriumi hinnangul oli teisipäeval Peterburis aset leidnud konsuli kinnipidamine Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse provokatsioon Eesti diplomaatilise esindaja vastu ja esitatud süüdistused on alusetud: „Eesti diplomaat tegi asukohariigis oma tavapärast tööd vastavuses diplomaatilist tegevust reguleerivate õigusaktidega.“