Eesti uudised

PEIPSI KALURITEST HERMAN SIMMINI: Eesti-Vene spiooniskandaale on aastakümnete jooksul lahvatanud korduvalt 

Aare Kartau, 7. juuli 2021 16:23

Eestis tabatud spioonid on jaganud Vene luureteenistustele salajasi andmeid. Foto on illustreeriv.

Foto: Teet Malsroos

Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus ehk FSB pidas teisipäeval Peterburis kinni Eesti konsuli Mart Lätte, keda süüdistati provokatiivselt tundlike materjalide omastamises. See juhtum pole sugugi esimene Venemaa ja Eesti vahel lahvatanud „spiooniskandaal“. Kuulsamate Vene võimude poolt kinnipeetud eestlaste näol võib esile tuua näiteks Eston Kohveri ja Raivo Susi juhtumid, ent hoopis rohkem on esinenud olukordi, mil Eestist on tabatud Vene spioone.

Esimesed Venemaa ja Eesti vahelised spiooniskandaalid puhkesid juba enam kui saja aasta eest. Üheks esimeseks suuremaks tähiseks võib märkida Petrogradi luureosakonda, mis asus 1920ndatel looma siinmail spioonivõrgustikku. See polnud küll kuigi pikaealine. Veidi hiljem – 1930ndate keskpaigas– hakkasid venelased röövima luureandmete hankimiseks Peipsi ja Pihkva järvel tegutsenud eestlastest kalureid. Selliseid juhtumeid on teada kümneid. Kalureid kuulati põhjalikult üle ja neilt uuriti muuhulgas Eesti piirivalvejõudude ja sõjaväe seisu ning siinse rahva meeleolude kohta.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

07.07.2021
VÕIMUMÄNGUD? Peterburis peeti kinni Eesti konsul Mart Lätte. Eesti välisministeerium: tegu on lavastuse ja alusetu süüdistusega
18.02.2021
Venemaa saatis väidetava Eesti spiooni range režiimiga kolooniasse