Eesti uudised

VIDEO | Terviseameti peadirektor: vaktsiinide riknemine vaktsineerimise tempot ei mõjuta (41)

Toimetas Triinu Laan, 6. juuli 2021 12:46

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno.

Foto: Kaader videost

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno, tervise- ja tööminister Tanel Kiik ja COVID-19 vaktsineerimise korraldamise töörühma juht Marek Seer andsid teisipäeval pressikonverentsil ülevaate terviseameti Paldiski mnt 81 külmladude temperatuurikõikumisega seotud asjaoludest ning COVID-19 vastase vaktsineerimise hetkeseisust.

Terviseameti ladudes tõusis jaaninädalal temperatuur 10 kraadi lubatust kõrgemaks, mille tõttu kannatas lao külmaruumides säilitatavate vaktsiinide ja ravimite kvaliteet. Külmruumides olid riikliku immuniseerimiskava vaktsiinid lastele ja noorukitele, vaktsiinid täiskasvanutele, Covid-19 vaktsiinid, Covid-19 ravim, immuunglobuliinid ja gripivaktsiin.

Samal teemal

Üllar Lanno andis kõigepealt ülevaate, kuidas töötab terviseameti automaatne hoiatussüsteem.

Terviseameti Tallinna hoone on ravimite keskladu, kus on kolm külmruumi, kõikidel neil eraldiseisev jahutussüsteem. Ehitaja on paigaldanud automaatika hoiatussüsteemi, mis peaks alarmi andma, kui jahutus ei toimi.

14. novembril 2017. aastal võttis terviseamet kasutusele teise jälgimissüsteemi, mis sarnaneb GPS-süsteemile. Hoone automaatika on seadistatud 2-8 kraadi ulatuses, mis tähendab, et teavitus peaks andma alarmi, kui kraadid jõuavad 2,5 alla või 7,5 üle. 

Teavitussüsteemist tuleb SMS-teavitus turvafirmale, kes 24/7 valvab hoonet. Firmaga on kokkulepe, et turvafirma esindaja helistab valvetelefonidele seni, kuni keegi vastab. Samasugune lahendus toimis ka laupäeval. 

Kõne saades teavitab valveisik vastutavat laotöötajat, kes üritab saada kätte RKASi poolt tagatud tehnilise abi töötaja. Kui tunni ajaga ei jõuta lahendust leida ja temperatuur jätkab tõusmist, siis evakueeritakse vaktsiinid vastavat külmataset omavasse ruumi. 

21. juuni õhtul tõusis temperatuur kella 19 ajal ning ületas kaheksat kraadi, kuid ükski häire ei läinud tööle. Sama päeva hommikul käis hoones ka RKASi tehnik, kes tuli kaebuse peale, et kahes kontoriruumis olid temperatuurid liiga kõrged, ning lahendas probleemi.

22. juunil, mil oli lühendatud tööpäev, oli ühe külmalao temperatuur 9 kraadi ja õhtul juba kümme kraadi. Päeval käis laos kaks inimest, kes ruumi soojenemist ei ei märganud.

Järgmisel tööpäeval, mis oli 25. juunil, märgati temperatuuri tõusu kella 13 ajal. Samal päeval kell 15.30 teavitas terviseamet ravimiametit.

Lanno sõnul algasid läbirääkimised uute vaktsiinikoguste saamiseks tootjate ja tarnijatega möödunud nädalal. Terviseameti regionaalosakondades ja haiglates on olemas vaktsiinivarud umbes kaheks kuuks.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik tõi välja, et maailma terviseorganisatsioon WHO andis teada, et nakatumiste langustrend on lõppenud ja algas uus tõusutrend. Sama on näha ka Eestis, eelmisel nädal tuli üle 14 nädala taas tõus. 

„Seda valvsust, kelle töö see temperatuuride kontrollimine on, seda me selgitame praegu,“ tõdes Lanno.

Samal teemal

05.06.2021
KOLMEST MILJONIST EUROST SAAB ÜMMARGUNE NULL! Just nii palju hüvitatakse riigile terviseameti külmlao kaose eest
04.06.2021
Juhtkiri | Kas terviseamet on ikka usaldusväärne?
02.06.2021
MITU MILJONIT: kui suureks ulatuvad raisku läinud vaktsiinide kahjud?
01.06.2021
Prokuratuur | Vaktsiinide suurhävingu puhul pole kriminaalmenetluse alustamiseks alust