President Kersti Kaljulaid võõrustas roosiaias parimaid koolilõpetajaid.Foto: Tiina Kõrtsini
Reti Jõerand 6. juuli 2021 17:00

Vabariigi president Kersti Kaljulaid tunnustas koos haridus- ja teadusministri Liina Kersnaga teisipäeval presidendi kantselei roosiaias tublisid üldhariduskoolide, kutsekoolide ja kõrgkoolide lõpetajaid. Keda kutsutud külalised aga sooviksid uueks presidendiks?

Iga Eestimaa kool sai võimaluse saata vastuvõtule vähemalt ühe esindaja. Kokku on roosiaeda kutsutud ligi 650 noort, et jagada kiitust silmapaistvatele noortele tegijatele, kes on aktiivselt oma koolis või ühiskondlikus elus kaasa löönud.

„Olen lapsest saadik vaktsineeritud leetrite ja muu sellise vastu. Miks ma peaksin nüüd vaktsiini kartma?“ leiab Põltsamaa Ühisgümnaasiumi kuldmedaliga lõpetanud Mairo Link. Tal on esimene kaitsesüst koroona vastu tehtud ning kolme päeva pärast ootab teda teine doos. Enesetunne on tal siiani olnud väga hea.

Samuti Põltsamaa Ühisgümnaasiumi kuldmedaliga lõpetanud Madis Miks ütleb, et läheb peatselt tegema teist süsti. „Ma arvan, et kõik, kes saavad, peaksid ennast vaktsineerima. Mina usun sellesse!“

Vanalinna hariduskolleegiumi kuldmedaliga lõpetanud Artur Anniste nõustub enda kaaslastega, et vaktsiini ei peaks kartma. „Mina usaldan teadlasi. Miks peaks teaduse asemel usaldama hoopis mingeid hirmutavaid artikleid või konspiratsiooniteooriaid?“ ei saa ta aru.

TUBLID ÕPPURID: Roosiaias käinud head õppurid (vasakult) Veronika Dolgoševa, Lilia Štšaslivaja ja Melany-Regle Langus pooldavad koroona vastu kaitsepookimist.

Foto: Tiina Kõrtsini

Tartu Annelinna gümnaasiumi lõpetanud Lilia Štšaslivaja ja Veronika Dolgoševa samuti vaktsiini ei pelga. „Mina olen vaktsineeritud, kaks doosi käes ja midagi halba pole juhtunud,“ ütleb Lilia. Veronika ei ole küll ennast vaktsineerinud, kuid vajadusel teeb seda kindlasti. Näiteks siis, kui on vaja reisile minna.

Vastseliina gümnaasiumi lõpetanud Melany-Regle Langus saab homme teise vaktsiinidoosi ning ka tema tervisega on kõik hästi. „Olen nõus meie presidendi kõnes mainituga, et kuna oleme lapsest saadik saanud erinevaid vaktsiine, siis ei peaks me midagi suurt kartma,“ toob ta välja.

Hugo Treffneri gümnaasiumi abituriendid Hannes Palu ja Orm Mõru ütlevad, et hirmujutud vaktsiinist neid ei mõjutanud. Hannes käis pühapäeval teist süsti tegemas. „Eile oli käsi veidikene valus, aga enesetunne see-eest väga hea,“ sõnab Hannes. Orm saab teise vaktsiinidoosi 14. juulil.

VAKTSIINI EI KARDA: Õppurid (vasakult) Orm Mõru ja Hannes Palu arvavad, et noored ei peaks vaktsiini pelgama.

Foto: Tiina Kõrtsini

Distantsõpe polnud paljudele meele järele

Mairole kaugõpe eriti ei istunud. „Halb ja keeruline – ühesõnaga ütleksin kõike negatiivset distantsõppe kohta. Mulle isiklikult meeldib ikka klassiruumis koos õpetajaga teemasid arutada,“ arvab ta.

Ka Madis eelistaks pigem klassiruumi arvutiekraanile. „Minule ka see koduõpe väga ei istunud, aga ma tean, et teistele meeldis, kuna pidi vähem koolitöid tegema. Kuid tegelikult jäi minu arust pooleteise aasta jooksul puudu reaalainetest, mida oleks parem klassiruumis koos õppida, ja seda oli lõppkokkuvõttes näha ka lõpueksamitulemustest,“ ütleb Madis.

Artur arvab aga teisiti. Temale väga meeldis kodus distantsilt õppida. „Oli tore kodust samu asju teha. Minu arust ei ole erilist vahet, kas haridus tuleb kodust või koolist, kuna raskusaste oli sama,“ leiab noormees.

Lilia ütleb, et tema arust ei olnud kaugõpe eriti efektiivne ja raskemad ained nagu näiteks matemaatika ei saanud nii hästi selgeks, kui seda oleks õpetatud klassiruumis.

Orm ütleb aga, et temale andis distantsõpe võimaluse kauem magada. „Kuna ma elan natukene linnast väljas, siis oleks tulnud tavalisel kooliajal vara ärgata. Kuid nüüd sain hästi välja puhata,“ leiab ta.

Kes võiks olla uus president?

Keda näeksid noored järgmise presidendina? „Praegu kahjuks on üks kandidaat ja ma ei oska öelda, keda presidendina näeksin. See on nii keeruline, et rahval pole otseselt enda sõna. Oleksin Jüri Ratast pakkunud, aga ta ütles juba ära, et ei kandideeri,“ ütleb Mairo. Samas soovib ta jääda apoliitiliseks.

OSALEKSID VALIMISTEL: Õppurid (vasakult) Artur Anniste, Madis Miks ja Mairo Link osaleksid võimaluse korral kindlasti KOV valimistel.

Foto: Reti Jõerand

Melany-Regle arvab, et Kersti Kaljulaid võiks presidendina jätkata. „Olen viimastel aastatel temaga palju noorteüritustel kokku puutunud ja ta mõistab noori inimesi. President tõi praegu ka oma kõnes välja, et meie, noored, oleme tulevikulootus ja meie peale peaks rohkem mõtlema,“ leiab neiu.

Ka Hannes leiab, et kõige parem oleks jätkata praeguse presidendiga. „See oleks kõige parem variant. Aega ei ole valimiseks väga palju ja poliit-tsirkust ei soovi. Kindlasti ei tahaks presidendiks neid, kes iga päev meedias figureerivad nagu näiteks Henn Põlluaas,“ toob noormees välja.

Orm ütleb, et temal presidendi osas otsest eelistust ei ole. „Samas võiksid kandideerida mõned haridusvaldkonna inimesed väljastpoolt poliitringi. Näiteks Tarmo Soomere,“ toob Orm välja.

Kõik noored ütlevad justkui ühest suust, et võimaluse korral osaleksid nad kindlasti kohalike omavalitsuse valimistel, kuid tähtis on ennast ikka kurssi viia, kes mingis piirkonnas kandidaadid on.