Maailm

Migrantide tulv Leetu jätkub: üle piiri põgenesid Valgevenes õppinud aafriklastest tudengid (27)

Anita Algus, 5. juuli 2021 18:54

Leedus püstitati uus põgenikelaager Pabrade linna.

Foto: AP/Scanpix

Pärast Euroopa Liidu sanktsioone on riigipiirist Leeduga saanud Valgevene suurimaid mängukaarte. Eelmisel nädalal smugeldati ööpäeva jooksul üle piiri Leedusse 150 migranti. Osa neist on välistudengid, kes kukkusid ülikoolist välja õppemaksu tõusu tõttu.

Leedu kuulutas 2. juulil massilise rändevoo tõttu välja eriolukorra. Eriolukorra juhiks määrati Leedu siseminister Agnė Bilotaitė, kelle arust polnud eriolukord vajalik suurenenud ohu tõttu, vaid et hõlbustada otsuseid logistika, rahastuse jms osas. Eriolukord aitab Leedus kaasata lisajõude, hõlbustada riigihangete protseduure ning kohustab kohalikke omavalitsusi pakkuma migrantidele majutust, vahendab Leedu Rahvusringhääling.

Enamik 1200 migrandist, keda Leedu piirivalvurid on tänavu kinni pidanud, on kas Iraagi või Süüria kodanikud. Siiski peatati nädalavahetusel grupp aafriklasi, kes väitsid, et on tudengid Valgevene ülikoolidest.

Leedu piirivalve direktori asetäitja Antanas Montvidas ütles LRT raadios migrantide tausta kohta nii: „Meil on esialgsetest intervjuudest info, et osa migrante õppisid varem [Valgevenes] Grodno linna koolides. Mõni aeg tagasi tõsteti õppemaksu ning nad visati koolist välja, kuna nad ei suutnud seda tasuda.“ Tema sõnul on need migrandid Egiptuse, Gambia, Senegali, Togo, Kongo, Elevandiluuranniku ja Benini kodanikud.

„Kuna Leedu asub [välisriikidest] lähemal Grodnole, valisid nad Leedu ning tulid üle Druskininkai piiripunkti,“ ütles Montvidas.

Migrandid ütlesid Leedu võimudele, et Valgevene politseinikud tõstsid nad välja ülikooli ühiselamutest ning see sundiski neid Leetu rändama. Montvidas lisas, et need väited vajavad veel kinnitust. „Kokkuvõttes, Valgevene institutsioonid vallandavad reguleerimata migratsiooni Valgevenest Leetu,“ ütles Montvidas.

Leedu piirivalve sõnul on viimase nelja päeva jooksul ületanud Leedu-Valgevene piiri rohkem kui 500 migranti. Enamik neist, 416, tegid seda Druskininkai omavalitsuses Lõuna-Leedus.

Leedu võimud usuvad, et Valgevene ametivõimud on seotud migrantide smugeldamisega. Leedu peaminister Ingrida Šimonytė ütles reedel, et ta usub, et illegaalselt Valgevene-Leedu piiri ületavate migrantide sissevool on Minski valitsuse kättemaks, mis on ajendatud Euroopa Liidu sanktsioonidest. Valgevene piirivalve esindaja ütles aga EuroNewsile, et immigrantide vool tuleneb koroonapiirangute leevenemisest ja kindlasti ei mängi siin rolli Valgevene võimud.

Samal teemal

03.07.2021
Leedu kuulutas välja eriolukorra: illegaalide pealetung väljus kontrolli alt