Juhtkiri

Juhtkiri | Kas terviseamet on ikka usaldusväärne? (29)

Ohtuleht.ee, 4. juuli 2021 19:09

Terviseameti külmaladude soojenemise põhjuste ja vastutajate kindlakstegemine on kindlasti vajalik hoolimata peaminister Kaja Kallase hinnangust, et see raskendaks riigi vaidlusi kindlustusseltsiga hüvitise kättesaamise üle. Kuid eelkõige on vaja toimunust õppust võtta, et vältida tulevikus suures koguses vaktsiinide ja ravimite riknemist. Küsimus on seda õigustatum, sest sotsiaalminister Tanel Kiige kinnitusel oli terviseameti juhilt laekunud informatsioon ebatäpne, kuna temperatuur hakkas esialgu välja öeldud 23.juuni asemel oluliselt varem ning ka sellel laupäeval kerkis temperatuur reservlaos üle normi, nii et terviseameti juht kutsus appi päästeameti karantiini pandud ravimeid hulgimüüja lattu evakueerima.

Õhtuleht kirjutas jaanuaris juhtumist, kus ülikooli kliinikumis süstiti vastsündinuile külmkapi rikke tõttu soojenenud vaktsiini ega teavitatud sellest lapsevanemaid. Toona pidas terviseamet rikkumist sedavõrd tõsiseks, et algatas menetluse, kuna külmkapi temperatuuri ei kontrollitud ja soojenenud kapist tõsteti vaktsiin lihtsalt teise külmkappi. Saades praegu teada terviseameti enda lao soojenemistest, millele pole tänini suudetud piiri panna ning mida ameti endise kommunikatsioonijuhi Simmo Saare sõnul on juhtunud ka varemgi koos vaktsiinide ja ravimite mahakandmisega, kerkib õigustatud küsimus - kas terviseameti laos olevad kõik vaktsiinid on läbi aegade toimunud temperatuurikõikumiste ja külmaahela katkemiste tulemusel olnud ikka esialgsete omadustega?

Arusaam, kui oluline on vaktsiinide puhul pideva õige temperatuuri hoidmine jõudis üldsuse teadvusse alles koos ülimadalaid temperatuure nõudva koroonavaktsiini turule tulekuga sel talvel. Sestap peab terviseamet suutma anda ammendava selgituse ka varasemate soojenemiste ja pärast seda vaktsiinide käikulaskmise või mahakandmise kohta, millele viitas Saar.

Olukorras, kus tuleb teha suuri jõupingutusi sügiseks seatud vaktsineerimiseesmärgi täitmiseks, on selle eelduseks usaldus, et pakutav vaktsiin poleks riknenud. Kogu tõe varjamine terviseameti poolt isegi ministri eest ei aita usaldusele kuidagi kaasa ja kergitab pigem lisakahtlusi. Kuid parem pole ka vaktsiinide suurhävingu põhjuste uurimise komisjoni koosseis, kus toimunu põhjuseid hakkab teiste välja selgitama valdkonna eest vastutav kantsler Marika Priske ning kelle puhul komisjoni moodustajad huvide konflikti millegipärast ei näinud.