Maailm

HOPLAA! Migrandid hüppavad üle piiriaia Leetu. „See on Lukašenka hale kättemaksupoliitika.“ (12)

Greete Kõrvits, 2. juuli 2021 19:20
Tara vahelt paistab piiri ületanud noormees registreerimiskeskuse ukse ees.Foto: EPA/Scanpix

„Viimase 24 tunni jooksul on Valgevene Leetu smugeldanud 150 migranti – aegade suurim päevane rekord,“ kirjutab Valgevene opositsioonilise kanali Nexta toimetaja Tadeusz Giczan Twitterisse postitatud video juures. Seda on rohkem kui kahel eelmisel aastal kokku, kirjutab ta. Videos võib näha, kuidas õige mitu isikut üle tara ronib ja metsa silkab. Leedukate süüdistus on otsekohene: Lukašenka režiim maksab kätte ja abistab peamiselt Lähis-Idast tulnud migrante illegaalses piiriületuses otseselt.

Veelgi enam, Minsk korraldab leedukate sõnul Bagdadist ja Istanbulist lendusid, millega piiriületajad arvatavasti saabuvad. Leedukad hoiatavad oma naabreid Eestis, Lätis ja Poolas, et sarnane kiuslik taktika võib ees oodata ka neid, kirjutab EUObserver. Euroopa Liidu piirivalveamet Frontex saatis Leetu abivägesid.

Samal teemal

Samal ajal sulgeb Valgevene võimalusi, et teisitimõtlejad riigist lahkuda saaksid. „See on hale kättemaksupoliitika nii tema enda rahva kui ka riikide suhtes, kes opositsiooni ja demokraatlikke muutusi toetavad,“ sõnas EuroNewsile Leedu siseministeeriumi nõunik Lina Laurinaityte-Grigiene. Ta tuletab meelde, et just nimelt seda Lukašenka pärast Valgevene õhupiraatlust, ajakirjanik Raman Pratasevitši vahistamist ning sellele järgnenud sanktsioone lubaski: Euroopa migrantide ja narkootikumide tulvaga üle ujutada. Siseministeerium süüdistab Valgevenet otsesõnu mitte lihtsalt silma kinni pigistamises, vaid migrantide üle piiri põgeneda aitamises.

Mis puudutab poliitilisi põgenikke ja asüülitaotlejaid Valgevenest endast, kirjeldab Leedu piirivalve kommunikatsioonijuht Rokas Pukinskas, et erinevalt Lähis-Idast tulnutest reisivad nood tavaliselt väikestes, kahe-kolmeliikmelistes rühmades. Sellel aastal Leedu piiri ületanud migrantidest on vaid 43 Valgevene kodanikud – ehkki ka see on enam kui kaks korda rohkem kui eelmisel aastal. Valdav enamus, umbes kaks kolmandikku, on aga iraaklased. Neile järgnevad arvuliselt iraanlased ja süürlased. Nemad ületavad piiri suurtes rühmades, umbes veerand neist on lapsed. Vähesed oskavad muid keeli peale emakeele ning Leedul on puudust tõlkidest, räägib Pukinskas. Pärast välismaalaste registreerimiskeskusest läbi käimist kibelevad nad ruttu haihtuma. Leedu ei pruugi enamiku jaoks lõpp-punkt olla.

Valgevene piirivalve esindaja teatas EuroNewsi päringu peale, et kuigi piiriületus on aktiveerunud, pole selles kindlasti kuidagi süüdi Valgevene võimud, vaid koroonapiirangute leevenemine. Leedukate kaebusi nimetas ta fantaasiaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee