Juhtkiri

Juhtkiri | Vaktsineerimine mugavaks! (4)

ohtuleht.ee, 2. juuli 2021 17:30

On raske hinnata, kuidas mõjub vaktsineerimisinnukusele vajadus end selleks eelregistreerida ja kindlasse vaktsineerimispunkti kohale minna, kuid aimu annab prooviuuring, mille käigus vaktsineeriti silmapaistvalt madala hõlmatusega Lasnamäe ja Narva elanikke kaubanduskeskustes elava järjekorra alusel. Kui Lasnamäel jäi neile esialgu eraldatud 50 doosist selgelt väheks, siis Narvas osutus planeerimine üsna täpseks: 200 ühedoosilisest Jansseni vaktsiinist kasutati ära 172, kusjuures paarkümmend kohaletulnud alaealist jäid pika ninaga, kuna neile saab praegu teha vaid Pfizeri kaitsesüsti.

Kui Lätis jõuti elava järjekorra alusel kaitsepookimiseni juba kevadel, siis Eestis tuleb tõdeda, et parem hilja kui mitte kunagi. On tervitatav, et selliseid aktsioone on plaanis korraldada veel – näiteks hakkab vaktsineerijaid nägema isegi Narva lähistel suvilarajoonides. Menukaks osutus ka jaanipäeva eel pendelrändajate vaktsineerimine Soome ja Eesti vahet liikuvatel Tallinki laevadel. Paraku on selleni jõudmine kulgenud raskelt, sest nagu tõdeb rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus: „Era- ja avaliku sektori vahel võttis liiga kaua aega üksteise usaldamine, riigi poolel oli liiga palju umbusku erasektori vastu.“

Nüüdki ei tohi poolel teel seisma jääda, vaid tuleb haarata igast õlekõrrest, mis aitaks vaktsineerimist veelgi mugavamaks teha ja seda mitte ainult nn probleempiirkondades: seni täiesti kasutamata on näiteks apteekide ressurss, kuigi näiteks gripi vastu vaktsineerimine on seal juba igasügisene rutiin.

Hiljemalt ajaks, kui praegused vaktsineeritud vajavad kaitse uuendamist, võiks olla muutunud kodulähedase vaktsineerimise tähendus: kui seni tuli Kopli või kesklinna elanikul sõita kaitsesüsti saamiseks oma kuludega Mustamäele või Lasnamäele või pidi liikumispuudega Jõhvi pensionär paluma autoga tuttavalt sõitu Orule, siis edaspidi peaks vaktsiinid sõitma hoopis inimese juurde. Poolpealesunnitud vaktsiiniturismi võiks aga lõpetada suisa päevapealt, lubades ka teise vaktsiinidoosi saamist seal, kus inimesele kõige mugavam.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee