Eesti uudised

FOTOD | Kallas kohtumisel Šimonytėga: Eesti on valmis abistama rändesurve all olevat Leedut (16)

Ohtuleht.ee, 1. juuli 2021 21:01

Kaja Kallas kohtus Leedu peaminister Ingrida Šimonytega

Foto: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Peaminister Kaja Kallas kohtus neljapäeval Eestis visiidil oleva Leedu peaministri Ingrida Šimonytėga, et rääkida julgeolekust ja energeetikast ning COVID-19 kriisist ja koostööst Euroopa Liidus.

„Mul on hea meel tervitada Eestis Leedu peaministrit Ingrida Šimonytėt, kelle visiit koroonakriisi tõttu viibis. Oleme Leeduga lähedased sõbrad ja naabrid ning meie suhted on väga head nii kahepoolselt kui ka kolme Balti riigi ühistes ettevõtmistes,“ ütles Kallas.

„Näeme kuidas rändesurvet meie regioonis kasutatakse poliitilise mõjutusvahendina. Eesti abistab Leedut Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Ameti Frontex kaudu,“ ütles peaminister.

Kallas lisas, et kõik Balti riigid on elektrikaubanduse Valgevenega katkestanud juba mullu novembrist ning oluline on leida kokkulepe ka kolmandate riikidega elektrikaubanduse lahendamiseks. „Peame liikuma kokkulepitud graafikus meie elektrivõrkude sünkroniseerimisel Kesk-Euroopaga, et projekt aastaks 2025 lõpetada,“ rõhutas Kallas.

Kaja Kallas kohtus Leedu peaminister Ingrida Šimonytega

Foto: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Kohtumisel räägiti ka suhetest Venemaaga. „Venemaa jätkab rahvusvaheliste kokkulepete rikkumist,“ ütles Kallas. „On oluline, et Euroopa Liidu liikmesriigid saadavad sellel teemal pidevalt ühiseid signaale.“

Peaministrid puudutasid ka Rail Balticut ning kliimapoliitikat. Kallas tõi esile, et on väga oluline suurendada investeeringuid taastuvenergia kasutuselevõtuks. Arutati Läänemere piirkonnas meretuuleenergia kasutamise võimalusi ja seda, kuidas ühist koostööd kujundada.

Lisaks rääkisid Kallas ja Šimonytė sellest, et COVID-digitõendid peaksid olema kõigis ELi riikides kättesaadavad ja kasutatavad. „Peame kõik valmistuma sügiseks, kiirelt vaktsineerima ja tagama inimeste vaba liikumise,“ ütles Kallas.