Repliik

Kindlustusõiguse spetsialist Olavi-Jüri Luik terviseameti laoõnnetusest: riigi suhtumine ei tee ühelegi kindlustusvõtjale au (27)

Olavi-Jüri Luik, 1. juuli 2021 18:22

Kaja Kallas

Foto: Karin Jaanus

Vandeadvokaat ja kindlustusõiguse spetsialist Olavi-Jüri Luik leiab, et riigi kui kindlustusvõtja suhtumine on terviseameti laoõnnetuse juhtumis selgelt kindlustuslepingu vastane.

Peaminister Kaja Kallas tunnistas täna Postimehele, et praegu ei ole soodne aeg kedagi terviseameti laoõnnetuse eest vastutama panna, sest siis ei pruugi riik kindlustuselt kolme miljonit tagasi saada.

Tsiteerin: „Kui me ise ütleme, et see või teine vastutab, siis see nõrgendab meie positsiooni kohtuvaidluses kindlustusseltsiga.“

Lugesin seda ja ... Ausalt! Kõik, mis ma oskan selle peale kindlustusõppejõuna ja mitme kindlustusõiguse õpiku autorina öelda, on: „Oh püha lihtsameelsus!“ (Vaata ka Jan Hus )

Ma ei tea, millisest kindlustusseltsist on jutt. Ma ei tea, kas seal laos mingeid rikkumisi oli või mitte. Aga fakt on, et riigi kui kindlustusvõtja selline suhtumine on selgelt kindlustuslepingu vastane ja kindlasti ei tee ühelegi kindlustusvõtjale au.

Kujutame, ette, et sinult varastati auto, sa tead, kes on varas, aga varjad seda kindlustusseltsi eest – annan kolm korda arvata, mis on tagajärg.

Ja kust võetakse üldse eeldus, et tuleb kohtuvaidlus? Minu parima teadmise järgi 99 protsenti kindlustusasjadest laheneb rahulikult ilma kohtuta. Kindlustusseltsid ei ole reeglina koletised.

P.S. „Oh püha lihtsameelsus!“ – nii olevat hüüatanud tšehhi reformaator Jan Hus (1370 - 1415), kui nägi üht eidekest innukalt tema tuleriidale puid lisamas.

P.P.S. Võiks ju ka deklareerida, et „ise lasime temperatuuril tõusta, kuna inimesed ei usalda AstraZeneca vaktsiini“ või „me rikkusime küll, aga see oli üllal eesmärgil" – seejärel võiks vaadata, mis juhtub.