Maailm

1. juulist tuli kasutusele Euroopa Liidu COVIDi digitõend (9)

Ohtuleht.ee, 1. juuli 2021 17:36

Selline näeb välja digitaalne COVID tõend.

Foto: vaktsineeri.ee

Alates tänasest hakatakse kohaldama ELi COVIDi digitõendit käsitlevat määrust. See tähendab, et ELi kodanikele ja elanikele on nüüd võimalik kogu ELis väljastada COVIDi digitõendeid ja neid ka kontrollida. Enamik liikmesriike, samuti Norra, Island ja Liechtenstein olid juba alustanud tõendite väljastamist enne tähtaega. Kõigest viis viimast alustavad sellega täna. Valmisolek lähiajal tõend kasutusel võtta on ka Šveitsil, San Marinol ja Vatikanil.

President Ursula von der Leyen ütles ELi COVIDi digitõendi kohaldamise alguse puhul järgmist: „ELi COVIDi digitõend sümboliseerib avatud ja turvalist Euroopat, mis avaneb ettevaatlikult ja seab esikohale meie kodanike tervise kaitse. Märtsis lubasime suvepuhkuste ajaks luua kogu ELi hõlmava süsteemi, mis hõlbustab vaba ja ohutut reisimist ELis. Nüüd võime kinnitada, et ELi COVIDi digitõendi süsteem toimib. Enamik ELi liikmesriike on süsteemiga juba liitunud ning valmis sertifikaate välja andma ja kontrollima. Loodud on juba üle 200 miljoni tõendi. Aitame eurooplastel tagasi saada vabaduse, mida nad väärtustavad ja nii kalliks peavad.“

ELi COVIDi digitõendi eesmärk on hõlbustada COVID-19 pandeemia ajal vaba ja ohutut liikumist Euroopa Liidu piires.

NB! Kõigil eurooplastel on õigus vabalt liikuda ka ilma tõendita, kuid tõend vabastab reisijad sellistest ebameeldivatest piirangutest nagu näiteks karantiinis viibimine.

ELi COVIDi digitõend on kättesaadav kõigile ning see:

  • kajastab COVID-19-ga seotud vaktsineerimist, testimist ja tervenemist;

  • on tasuta ja kättesaadav kõigis ELi keeltes;

  • on kättesaadav digitaalselt ja paberkandjal;

  • on turvaline ja sisaldab digitaalselt allkirjastatud ruutkoodi.

Uute eeskirjade alusel peavad liikmesriigid hoiduma täiendavate reisipiirangute kehtestamisest ELi COVIDi digitõendi omanikele, välja arvatud erijuhtudel, kui need on rahvatervise kaitseks hädavajalikud ja proportsionaalsed.

Lisaks võttis Euroopa Komisjon kohustuse eraldada erakorralisi toetusi 100 miljoni euro väärtuses, et toetada liikmesriike taskukohaste testide tegemisel.

Vaktsineerimistõend väljastatakse mis tahes COVID-19 vaktsiiniga vaktsineeritud isikule, kuid kohustus on liikmesriikidel aktsepteerida vaid vaktsineerimistõendeid, mille puhul on kasutatud ELis müügiloa saanud vaktsiini. Liikmesriigid võivad siiski otsustada laiendada seda ka nendele ELi reisijatele, kes on vaktsineeritud mõne muu vaktsiiniga.