Sisuturundus

Milleks kasutada rauavitamiini spreina? 

Nordaid, 15. juuli 2021 10:21

Foto: Envato Elements

Rauapreparaatide manustamisel on palju nüansse, mida soovitatakse järgida. Selle imendumisel mängivad suurt rolli toiduained, millega seda koos tarbida. Nii näiteks mõjuvad samaaegselt manustatavad piimatooted, kohv ja tee raua imendumist pärssivalt, aga C-vitamiini sisaldavad toiduained (näiteks apelsinimahl) soodustavad selle omastamist. Lisaks eelmainitule soovitatakse rauda manustada tühja kõhuga, kuigi paljud rauapreparaadid samas ärritavad magu. Raua tarvitamine lahusena aga võib kõrvalmõjuna määrida hambaid.

Rauasprei puhul manustatakse toodet aga põse limaskestale, kus see imendub otse vereringesse. Niiviisi ei ole oluline, milliste toiduainetega seda tarvitatakse. Samuti ei pea jälgima, kas seda manustatakse enne või pärast sööki ning maoärritus jääb põhjustamata. Oluline on, et rauaspreid kasutataks iga päev samal ajal. Sobib nii lastele kui täiskasvanutele.

Keda ohustab rauapuudus?

Arvatakse, et rauapuudus ohustab kõige enam taimetoitlasi, kes ei söö loomset paremini omastatavat rauda sisaldavat toitu. Tõsi on aga see, et taimetoitlased on aina enam teadlikud, millistest taimsetest toitudest on parem rauda omastada. Seevastu noored, kes vajavad oma parimas kasvueas just suuremas koguses rauda, välistavad sageli lihatooted kergekäeliselt oma toidumenüüst, olemata teadlikud, milliste taimsete toiduainetega neid asendada. Samuti on noorte hulgas probleemiks niinimetatud kiirtoitude laialdane tarbimine, mis on rauavaesed.

Rauavaeguse riskigruppi kuuluvad veel rasedad, kelle puhul võib madal rauatase organismis esile kutsuda enneaegset sünnitust ja ka väiksema sünnikaaluga lapsi. Oluline on teadvustada sedagi, et kui lapseootel ema rauavajadus ei ole rahuldatud, siis tuleb vastsündinu siia maailma piiratud rauavaruga – niisiis võib rauapuudus edasises elus kergemini tekkima.

Organism vajab tavapärasest rohkem rauda kasvueas või siis suure füüsilise koormuse puhul. Seega on omaette riskigrupis, imikud, väikelapsed ja teismelised. Eriti tähelepanelikud peaks olema kiires kasvufaasis olevate laste vanemad. Samuti peaks raua manustamisele erilist tähelepanu pöörama suure füüsilise koormusega sportlased, seda eriti vastupidavusaladel. Kuna fertiilses eas naiste rauavajadus on suurem, siis on ka see üheks riskigrupiks (koos murdeeas tüdrukute ja naissportlastega), kelle puhul kehtib korraga mitu riskifaktorit. Raua imendumine võib olla pärsitud vanuritel ja rauavarudele peaks erilist tähelepanu pöörama aktiivsed veredoonorid.

Rauavaeguse sümptomid

Rauapuuduse korral on inimese veres vähem punaseid vereliblesid, mis mõjutab vere võimet hapniku transportida. See põhjustab kehas hapnikupuudust, mis avaldub juba algstaadiumis jõuetuse, väsimuse, füüsilise võimekuse languse, hingeldamise, õhupuuduse, südame pekslemiee, kahvatu jume, lõhenevate ja väljalangevate  uuste, isutuse, valuna südames ning külmataluvus languse näol. Samuti langeb ka tähelepanuvõime ja vaimne võimekus, võib tekkida motivatsioonipuudus, apaatsus, langeda immuunsüsteemi võimekus ning ilmneda ebaharilikud isud.

Nordaid rauasprei

Eesti ettevõte Nordaid on koostöös teadlastega välja töötanud raua spreivormi, mis imendub otse läbi suu limaskesta vereringesse. Uuringud on näidanud, et suhu pihustatava toote imendumine on kiirem ja tõhusam kui tableti või kapsli vormis toidulisandil.

Kuna imendumine toimub suu limaskestalt, ei põhjusta toode seedekulgla vaevusi ega kõhukinnisust.

Päevane annus 2 pihustust sisaldab 5 mg (36%*) rauda hästiimenduvas raud(III)naatrium- EDTA ja raud(III)ammooniumtsitraadi vormis.

Toode ei sisalda kunstlikke lõhna- ja maitseaineid, toiduvärve, õlisid, soola ega pärmi. See on ka gluteeni, laktoosi ja GMO vaba. Sobib veganitele.

Müügil nordaid.eu ja apteekides.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee