Senine Rootsi peaminister Stefan Löfven

Foto: Karli Saul/Ekspress Meedia
Anita Algus 28. juuni 2021 13:28

Aasta enne korralisi valimisi astus Rootsi peaminister Stefan Löfven (Rootsi Sotsiaaldemokraatlik Partei) tagasi. Talle avaldati eelmise nädala esmaspäeval umbusaldust, mis ka esmakordselt õnnestus.

Korralised valimised peaksid toimuma Rootsis aasta pärast. Umbusaldatud peaministril oli aega täna südaööni, et otsustada, kas korraldada erakorralised valimised või anda võim parlamendi spiikrile. Löfven ei pidanud praeguses pandeemiaolukorras aga mõistlikuks erakorraliste valimiste korraldamist ning andis võimu üle parlamendi spiikrile, vahendab SVT Nyheter.

Riksdagi spiikri Andreas Norléni ülesandeks on nüüd otsida uue valitsuskoalitsiooni jaoks võimalusi. Tal on valitsuse kokkupanekuks neli võimalust. Kui parlament lükkab võik variandid tagasi, tulevad erakorralised valimised.

Pärast 2018. aasta valimisi võttis koalitsiooni kokkupanemine Rootsis aega 134 päeva. Norlén on aga kindlameelselt meelestatud ja tahab võimalikult kiiresti uue valitsusega Riksdagi ette minna.

Senine peaminister Stefan Löfven tahab aga ametis jätkata: „Ma olen avatud juhtima valitsust, mida Riksdag tolereerida suudaks.“