Maailm

Rootsi valitsuse aeg sai läbi, Löfvenil on ametist lahkumiseks nädal 

Greete Kõrvits, 21. juuni 2021 17:10
Löfveni (keskel) saabumine umbusaldushääletusele.Foto: Reuters/Scanpix

Rootsi parlamendi opositsioon umbusaldas peaminister Stefan Löfvenit. Sotsiaaldemokraatide vähemusvalitsusel roheliste parteiga on seega kriips peal. See on esimene kord riigi ajaloos, mil peaminister sel viisil areenilt lahkuma peab. Löfvenil on aega üks nädal, et kas tagasi astuda või erakorralised valimised välja kuulutada.

Kokku hääletas umbusaldamise poolt 181 saadikut 349st, 51 jättis kohale tulemata. Umbusalduse algatasid vastandlikud jõud: Rootsi Vasakpartei ja parempoolsed Rootsi Demokraadid. Tüliõunaks sai üüriseadus, mis paisus Politico hinnangul kergest erimeelsusest ületamatuks poliitiliseks kriisiks. Nimelt tahtsid vasakparteilased, et uusarenduste omanikele jääksid kehtima praegused kohustuslikud laed, kuhumaani üürihinda tõsta võib. Kuigi põhimõtteliselt nõustusid sellega ka Löfveni juhitud sotsiaaldemokraadid, oli Löfven siiski valmis kaaluma seadusemuudatust, mis lubaks mõnedel tingimustel määrata üürihinda oma suva järgi. Selles oli Löfven valmis järele andma puhtalt seetõttu, et üürihindade vabaks laskmine oli meeltmööda suurtele opositsiooniparteidele kristlikele demokraatidele ja mõõdukatele. Iroonilisel moel läksid nood neile meele järele olla püüdnud peaministri umbusaldusega kaasa.

Vasakpartei, sotside traditsiooniline liitlane, on varem sõnanud, et paremäärmusliku taustaga Rootsi Demokraatidega nemad mingil juhul koostööd ei tee, ja kuni lõpuni püsis õhus ka võimalus, et vastastega ühte paati istumine on neile siiski liiga vastumeelne. Nii aga ei läinud.

Kui just ei minda erakorraliste valimiste teed, toimuvad Rootsi järgmised valimised 2022. aasta sügisel. Erakorralised valimised peaksid aga toimuma järgmise kolme kuu jooksul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee