Eesti uudised

Täiendatud 22. juunil kell 00:10 „Kuuurija“ toimetuse kommentaariga!

„KUUUURIJAS“ ÖELDU OLI VIIMANE PIISK! Valga vallavanem läheb kohtusse eelkäija ja Kanal 2 vastu (54)

Ohtuleht.ee, 21. juuni 2021 14:16

„Kuuuurija“ saatejuht Katrin Lust (vasakul) ja Monika Rogenbaum (paremal).

Foto: Aldo Luud

Valga vallavanem Monika Rogenbaum pöördub volikogu aseesimehe ja endise vallavanema Ester Karuse ning Kanal 2 vastu kohtusse seoses „Kuuuurija“ looga, kus Rogenbaumi süüdistati Taheva valla varade kantimises.

17. mail Kanal 2 eetris olnud saates väidab endine vallavanem Ester Karuse korduvalt, et praegune vallavanem Monika Rogenbaum kantis Taheva valla varad sihtasutusele Taheva Sanatoorium, mille tõttu kaotas Valga vald sadu tuhandeid eurosid.

Samal teemal

Rogenbaum oli Taheva vallavanem 2017. aastani, mil see vald liideti Valga vallaga. Rogenbaum kuulus ka Taheva Sanatooriumi nõukokku. Taheva Sanatoorium on hooldekodu, kuid seal pakutakse ka lastele asenduskoduteenust ja puuetega inimestele erihoolekandeteenuseid. Taheva vallavolikogu otsustas 2017. aastal sanatooriumi vara üle anda sihtasutusele, sest see oli otstarbekas, pidades silmas valdade ühinemist.

Rogenbaum pöördus valeväidete ümberlükkamise nõudega kohtusse. Valga vallavanem Monika Rogenbaumi sõnul peab poliitiku kui avaliku elu tegelase valulävi kriitika osas olema küll keskmisest kõrgem, kuid pahatahtlike väljamõeldiste levitamist ei pea taluma ükski inimene.

Rogenbaumi sõnul on Karuse väited Taheva Sanatooriumi varade „kantimise“ osas pahatahtlik fantaasia mitmest punktist vaadatuna: „Esiteks kuulub Taheva Sanatooriumi vara haldav sihtasutus sajaprotsendiliselt Valga vallale ning teiseks on sihtasutusse suunatud  investeeringud otsustatud Taheva vallavolikogus.“

Rogenbaumi sõnade kohaselt on saates esitatud Karuse väited lausvale, mis lisaks Valga valla mainele kahjustavad tema avalikku kuvandit. „Karuse endise vallavanema ja tänase volinikuna peaks teadma, et valla vara on Valga elanikele oluline ning selliste valede levitamine paneb kogukonda end ebaturvaliselt tundma,“ ütleb Rogenbaum.

Valga vallavanema sõnul ei peaks poliitika osaks olema laimamine, valesüüdistused ja sõim. „Ester Karuse valeväiteid sisaldavatele sõnavõttudele lisaks on poliitilistele oponentidele koha kätte näidanud Valga vallavolikogu keskfraktsiooni kuuluv Allain Karuse, nimetades 2020. aasta 24. novembri Õhtulehes Valga mittekeskerakondlastest volinikke muuhulgas „haisvateks“ ja „kolhoosist tulnuteks,“ lisab Rogenbaum.

Allain Karuse vabandas 16. detsembril Õhtulehe vahendusel kõigi Valga vallavolikogu liikmete ees, keda telefonikõnes kasutatud sõnad solvata võisid.

Katrin Lust ütles Õhtulehele, et on puhkusel ja väsinud Valga teemadel kommentaare andmast. „See on väga poliitiline, mis seal toimub, olen jäänud sügiseste valimiste poliittule alla, kus ei valita ei ohvreid ega vahendeid. Las see Valga tegutseb edasi.“

21. juuni hilisõhtul ilmus portaalis kuuuurija.elu24.ee teadaanne: „Toimetus rõhutab, et Kuuuurijale teadaolevalt ei ole M. Rogenbaumile esitatud kahtlustust ega süüdistust.“

Monika Rogenbaumi esindaja vandeadvokaat Oliver Nääsi sõnul on väited Taheva Sanatooriumi kantimisest selgelt ebaõiged ja laimavad. „Jääb mulje, et Monika Rogenbaumi laimamine on praegu ka teadlik ja tahtlik tegevus. Nimelt olid nende väidete esitamise ajaks nii politsei- ja piirivalveamet kui ka prokuratuur keeldunud Ester Karuse allkirjaga kuriteokaebuse alusel nende asjaolude osas kriminaalmenetluse alustamisest ja sellest ka Karuset teavitanud.“

Nääs lisab, et kuigi valeväidete algallikaks on Ester Karuse, siis õiguslikult vastutab valeväidete eest ka neid levitanud meediakanal, kes peaks ka ise avaldatava info õigsust kontrollima. Seetõttu on Rogenbaum otsustanud pöörduda kohtusse nii Ester Karuse kui ka Kanal 2 vastu.

Rogenbaum selgitab pressiteates, et Taheva Sanatoorium on täielikult Valga valla kontrolli all olev sihtasutus ja kogu vara kuulub Valga vallale. Taheva vald andis 2017. aastal sanatooriumi ja Hargla hooldekodu maaüksused üle sajaprotsendiliselt vallale kuuluvale sihtasutusele, sooviga toetada kahe peremaja ehitamist. Peremajade ehitamine oli vajalik asenduskodu laste elutingimuste parandamiseks.

Kahe maja ehitamiseks laekus riigihanke korras neli pakkumist, parimaks tunnistati soodsaim pakkumine summas 307 000 eurot, millele lisandus omanikujärelevalve tasu. Ehituse finantseerimist otsustas toonane vallavolikogu toetada 200 000 euroga, ülejäänud 112 000 euro hankimiseks pidi sihtasutus võtma laenu. Laenu tuli tagada maaüksusega, millel hooldusasutus tegutseb.

Peremajade ehitamist alustati 2018. aastal, kasutusele võeti need 2019. aastal. Asenduskodu töötab peresüsteemil, ühte peresse kuulub kuni kuus last. Iga pere kasutuses on oma köök, puhkeruum, kasvatusala töötajate ruum, sanitaarruumid ja 4–5 magamistuba.

Praegune Valga vald sündis 2017. aasta 22. oktoobril Valga linna, Karula valla, Taheva valla, Tõlliste valla ja Õru valla ühinemisel. Ühinemisjärgselt läksid SA Taheva Sanatooriumiga seotud ainuasutaja õigused üle Valga vallale.

Samal teemal

02.06.2021
KATRIN LUSTI PEALETUNG: te olite hullumaja kinnises osakonnas!
02.06.2021
MIS ON KUUUURIV AJAKIRJANDUS? Kas pedofiiliohvrit kaitsma sööstnud Katrin Lustist sai Valga äripere suuvooder
17.05.2021
VÕIMUVÕITLUS VALLAVOLIKOGUS: hooldekodude rahade kantimine ning müstiline pornoviirus