Poliitika

Keskerakonna hüüdlause valimisteks on „ÕIGE KÄIK!“

VIDEO JA FOTOD | Jüri Ratas Keskerakonna volikogul: et Eesti saaks jätkata heaoluriigina, on vaja uusi makse (251)

ohtuleht.ee, 19. juuni 2021 11:14

Keskerakonna volikogu 19. juunil

Foto: Marvel Riik

Keskerakonna tutvustab laupäevasel volikogul kohalike omavalitsuste valimisplaani, muu hulgas avaldatakse valimisplatvorm ja hüüdlause. Keskerakonna esimees Jüri Ratas sõnas volikogu istungil peetud kõnes, et Eesti inimeste jõukuse kasvu tagamiseks tuleb rääkida maksude tõstmisest.

„Kahtlemata on tegemist küsimusega, mis ei tekita ülemäära suurt entusiasmi, kuid on selge, et tänase maksukoormusega jäävad paljud olulised küsimused kas lahenduseta või muutuvad probleemkohad aastatega veelgi teravamaks,“ rõhutab Ratas. „Kriisi ajal nägime eriti selgelt, kuivõrd oluline on tugev turvavõrk ning riigi toetus ettevõtetele ja Eestimaa inimestele. Ka nüüd, mil õhus on lootust, et meid räsinud kriis saab seljatatud, oleks vale arvata, et abi pole enam vaja. Vastupidi, kriis osutas veelgi paremini, kus on arenguruumi, millised on meie nõrkused.“

„Näiteks kaheprotsendiline maks jaotatuna töövõtja ja tööandja vahel annaks olulise positiivse tõuke murele, mis kimbutab kümneid tuhandeid Eestimaa peresid ühel või teisel ajahetkel – kuidas tagada enda lähedase väärikas vananemine ning hool,“ ütleb ta.

Samuti tuleks Ratase sõnul Eestis arutada juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 algatust kehtestada rahvusvahelistele korporatsioonidele globaalselt 15-protsendiline tulumaksu miinimum. „Julgemalt tuleks meil arutada aga ka jõukuse või erinevate varamaksete üle, mis ei lööks valusalt antud maksu maksjaid, kuid võimaldaksid panustada erinevatesse murekohtadesse,“ nendib Ratas.

„Probleemiks on jätkuvalt OÜtamine. Kui ikkagi juhatuse esimehe ainus sissetulek on dividenditulu oma firmast, siis on selge, et see tulu tuleb maksustada sotsiaalmaksuga. Varamaksude puhul võiksime arutleda eelkõige kinnisvara- ja automaksu üle. Kinnisvaramaksu puhul võiksime lähtuda maamaksu loogikast, et inimese kodu on maksuvaba, aga muu omandatud kinnisvara pealt tuleks maksta.“

Üheks oluliseks verstapostiks on Euroopa Liidu rohelepe, mis annab kogu maksustamisele uue paradigma – kui sa ei investeeri seadmetesse ega muuda oma käitumist, siis pead sa selle eest maksma. „Seeläbi saaksime hoida puhast elukeskkonda ja motiveerida ettevõtjaid panustama innovatiivsetele lahendustele,“ lisab Ratas. „Kokkuvõttes taandub kõik aga küsimusele – millist riiki me tegelikult tahame ning ehitame? Kas õhukest ja individualistlikku või sellist, kus on tunda ühiskonna tuge ja solidaarsust? Minu seisukoht on, et maksusüsteem peab toetama heaoluühiskonna jätkumist.“

Volikogul avaldati ka Keskerakonna slogan eelolevateks valimisteks, milleks on „ÕIGE KÄIK!“

Foto: Marvel Riik

Kohaliku omavalitsuse volikogude valimiste valimispäev on 17. oktoober ning kõige tähtsamaks piirkonnaks on Tallinn. Pealinnas jääb üheks suureks küsimuseks, kas seni pikalt ainuvõimu maitsnud Keskerakond suudab säilitada oma haaret. Viimastel kohalikel valimistel saavutas Keskerakond napi enamuse.

Milline Keskerakonna Tallinna valimisnimekiri, see tänasel üritusel ei selgu. Keskerakonna peasekretär Andre Hanimägi on Õhtulehele varasemalt öelnud, et see peaks lähiajal selguma. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee