Eesti uudised

Läbivalt täiendatud! Algselt avaldatud 11.12.

RIIGIKOHUS LASI SAJAD KOHTUASJAD ÕHKU? Peaprokurör Parmas: tõendite kogumine võib osutuda võimatuks (11)

Viljar Voog, 18. juuni 2021 15:32

„Oluline on aga see, et tänane otsus ei anna alust juba jõustunud kohtuotsuseid läbi vaadata,“ rõhutab riigi peaprokurör Andres Parmas värske riigikohtu otsuse valguses.

Foto: Aldo Luud

Aastas teevad prokurörid ümmarguselt 3000 otsust, saamaks ligipääsu kriminaaluurimise all olevate inimeste mobiilsideandmetele. Kohtud astuvad sarnaseid samme vähem, aga mitte vähe. Riigikohus otsustas, et enam nii ei tohi. Enamgi veel: kõik niisugused taotlused, mis on sündinud pärast mullust 7. oktoobrit, ei kõlba käimasolevates kohtuasjades ja uurimistel tõenditeks!

Hüpoteetiliselt: Kristjan on pätt. Mullu detsembris murdis ta Järvamaal sisse ühte maamajja ja tegi selle tühjaks. Veebruaris jäi ta varastatud kraami müügil vahele. Kriminaaluurimise käigus küsis prokuratuur välja tema telefoni positsiooniandmed ja avastas, et Kristjan oli tõesti detsembris käinud riisutud maamaja juures. Aga kohtus väidab Kristjan, et ta leidis varastatud kraami metsa alt ja pole kuhugi sisse murdnud. Küsimus on, kas kohtunik peab seda selgitust usutavaks: riigikohtu värske otsuse järgi ei tohi kasutada andmeid, mis paigutasid Kristjani varguse toimumiskohale, sest see rikub tema põhiõigusi.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

03.03.2021
USKUMATU VÕIT! Koeravorsti vargusest hakkas veerema lumepall, mis muudab tuhandeid Eesti kriminaaluurimisi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee