Foto: Andres Varustin
Kristjan Roos, Linnaleht 17. juuni 2021 18:25

Tartus kolmapäevast reedeni kaheksandat korda toimuva soome-ugri rahvaste maailmakongressi ajal on hea mõtiskleda meie enda identiteedist ja ajaloost, aga samas ka veel rohkem sellest, mida ja kui palju on Eesti teinud, et Venemaal alla surutud hõimurahvaid toetada, et nad saaksid säilitada oma keelt ja kultuuri.

Paraku on läinud nii, et keerulisel okupatsiooniajal oli soomeugrilasteks olek ka eestlastele justkui tähendusrikkam. Lennart Meri, Veljo Tormise ja Kaljo Põllu tööd aitasid toona teadvustada, et soome-ugri rahvaste sekka kuulumine on midagi väga väärtuslikku, see tegi meid suuremaks.

Nagu Meri oma mõttekaaslastega toona ei tohiks eestlased ka praegu unustada oma Venemaal asuvaid hõimurahvaid. Paljud neist kannatavad paraku alaväärsuskompleksi all, võim üritab neid igal moel alla suruda. Viimaseks ilmekaks näiteks on uudis sellest, kuidas Karjala delegatsiooni liikmele ei antud maailmakongressi külastamiseks viisat, sest ta kujutavat Venemaa arvates võimalikku julgeolekuohtu.

Mida saab Eesti selles olukorras teha? Vähim on kutsuda hõimurahvaid siia esinema, väärtustades nõnda nende identiteeti. Aga sama oluline on esitada Putinile ebamugavaid küsimusi. Meie hõimurahvastel on õigus tunda, et nad pole üksi jäetud!

Samal teemal

Kommentaarid  (4)

ugrimugri suhtlustasand 18. juuni 2021 10:24
Kõik on poliitika ja pisipisid kasutatakse suurte poolt ära vajadusel lukku keeramisega
Mõtleks sedamoodi, 17. juuni 2021 21:30
kui palju on allasurutuid, hambutuid ja palgavaeseid meie enda Eestis? Kui ulatuslik on enesetsensuur, millest üleastujad kaotavad töö või muudetakse nad paariateks?
??!! 18. juuni 2021 06:26
Jah meilgi on omad jamad aga mõtle nüüd nii,et kui kõikki jamasid pead omas kodus vene keeles ajama,lisaks ei lasta sind riigist välja kui võimudele miski ei meeldi...ja kus kirjas on,et näiteks naabrite võimu all on hõimuvelledel hambad korras,rahaga probleeme netu,tagakiusamist pole....???Aga fakt on ka see,et ega me eriti muud peale inimõiguste rikkumisest teatamise ja enda juures elukoha võimaldamise muud teha saagi.
mõtleks teist moodi 18. juuni 2021 10:26
On küll ja kuidas veel nende hingede nimel labaseks muututakse
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS