Eesti uudised

ÕL VIDEO JA GALERII | Zuzu Izmailova metsasõprade meeleavaldusel: riigikogu mõnitab Eesti rahvast (12)

Ohtuleht.ee, Viljar Voog, 16. juuni 2021 14:50

Toompea lossi esisel platsil toimus kolmapäeval meeleavaldus, millega sooviti astuda vastu riigi soovile salastada SMI-andmed ja rahastada biomassist raiskava energia koostootmist põlevkiviga.

„Koguneme Toompeal, et tuua avalikkuse ette eelnõude looduskeskkonda hävitav ja kuritegelik olemus,“ ütles kliimaliikumise Fridays For Future Eesti eestvedaja Henri Holtsmeier.

Eestimaa Roheliste juhtfiguur Züleyxa Izmailova sõnas Õhtulehele, et Eestimaa loodus on inimtekkeliselt muutunud. „Juba mitmeid aastaid on Global Forest Watch teinud ülevaate, kus me näeme, et Eesti enam ei ole [roheline]. Meil on väga vähe alles terviklikke metsamassiive ja pigem on Eesti kaetud juba ruudukestega. Me näeme seda, kui lennukiga mõni kord üle Eesti lendame, et kahjuks see vaatepilt pole enam nii ilus,“ rääkis Izmailova. „Suviti on muidugi see ilusam, sest ka metsa asemele tulnud raielank rohetab, aga metsa kui sellist seal enam peal pole.“

Lisaks suurele raiemahule soovib valitsus seadustada biomassi suuremahulise põletamise põlevkivikateldes koos põlevkiviga ning statistiliste metsainventuuri (SMI-andmete) lähteandmete salastamise, võimaldades seega agentuuri juhtidele seadusevastast käitumist - senini pidanuks olema andmed avalikud, kuid neid lihtsalt ei antud küsijaile välja. Selline käitumine suurendab raiesurvet, võimendab kliimamuutusi ning kaotab võimaluse teadlastel kontrollida andmete õigsust, leiavad kliimaliikumise esindajad.

„Need inimesed selles majas peavad esindama meie huve, oma rahva huve,“ osutas Izmailova Toompea lossi suunas. „Selline salatsemine ja sepitsemine ei ole meie riigile kohane. See on vääritu käitumine, oma rahva mõnitamine.“

Meeleavalduse eesmärk oli tuua eelnõude valukohad avalikkuse ette ja seeläbi pidurdada seaduste ebademokraatlikul viisil vastuvõtmist ja soodustada avalikku arutelu vastavatel teemadel, selgitasid läbiviijad.

Meeleavaldust korraldasid kliimaliikumine Fridays For Future, MTÜ-d Päästame Eesti Metsad, Eesti Metsa Abiks ja Eesti Roheline Liikumine. Lisaks keskkonnaliikumise ja organisatsiooni juhtidele võtsid sõna ka keskkonnateadlased Mihkel Kangur ja Grete Arro.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee