Poliitika

BLOGI | Mis saab Eesti metsadest? Toompeal tutvustati uut arengukava (10)

Toimetas Marvel Riik, 16. juuni 2021 08:59

Metsatööd Hiiumaal.

Foto: Rauno Volmar / Ekspress Meedia

Riigikogu konverentsisaalis tutvustati uue metsanduse arengukava hetkeseisu. Ühtlasi anti ülevaade arengukava koostamise ajakavast ja olulisematest suundadest. „Meie sihiks peaks olema jätta oma lastele rohkem ja tervem mets,“ ütles pressiteates keskkonnakomisjoni esimees Yoko Alender.

Keskkonnakomisjoni esimees tõi veel välja, et metsanduse praeguse olukorra ja edasise käekäiguga seotud probleemid on tõusnud jõuliselt avalikkuse huviorbiiti, mistõttu soovib komisjon leida arengukavas tasakaalu loodus-, kultuuri- ja majandusväärtuste vahel. Alender toonitas, et kliimamuutuste seisukohast on väga oluline, et meie metsad oleksid heas tervislikus seisundis ning vastupidavad. „Seepärast tuleb senisest rohkem rõhku pöörata elurikkusele metsas, aga ka metsa uuendamisele ja hooldamisele,“ ütles Alender.

Metsanduse arengukava koostamise hetkeseisu tutvustab keskkonnaminister Tõnis Mölder, Eesti metsade hetkeolukorrast teeb ülevaate keskkonnaagentuuri metsaosakonna juhataja Taivo Denks. Metsanduse arengukavast 2020 annab ülevaate keskkonnaministeeriumi metsaosakonna nõunik Priit Põllumäelt. Metsanduse arengukava 2030 protsessi ja raamistikku ning edasist arengukava koostamist käsitleb keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp. Nimetatud perioodi metsanduse arendamise suunakavandit tutvustab Eesti Maaülikooli metsapatoloogia professor Rein Drenkhan.

Metsanduse arengukava valmimine on seni olnud probleemne. Näiteks mullu detsembris teatas endine keskkonnaminister Rain Epler (EKRE), et saadab laiali arengukava koostamiseks moodustatud juhtkogu. Töö lõpetamise põhjuseks oli see, et juhtkogu ei tulnud toime neile seatud peamise ülesandega – esitada keskkonnaministrile metsanduse arengukava aastani 2030 eelnõu hiljemalt septembris 2020. aastal.

Juhtkogu kohtumistel on arutelud muutunud väga laialivalguvateks, kuna pidevalt on lisandunud aina uusi ja detailseid teemasid ja seetõttu on kadunud fookus riikliku strateegilise dokumendi koostamiseks,“ selgitas Epler toona.

Metsanduse uue kümnendi arengukava koostamine algas 2018. aastal. See on olnud üks Eesti suurimaid kaasamisprotsesse. Metsanduse arengukava koostamisse on kaasatud sisuliselt kogu Eesti ehk metsandus on ühiskonnas teadvustatud teema.

10:30

Küsimus Jevgeni Ossinovskilt: arengukava mustandis on välja pakutud, et raierahu võiks kehtestada kaitsealal. Mida see tähendab? Mujal võib raiuda?!

Eesti Maaülikooli metsapatoloogia professor Rein Drenkhan: Eestis pole välja arvutatud, mida tähendab linnurahu sotsiaalmajanduslikult. Soome näitel: kolm kuud raierahu võrdub 200 miljoni eurose kahjuga.

10:16
10:13
10:06

10:04
10:02
09:58
09:57

Millest uus arengukava räägib?

09:49

Vanast arengukavast uude tuleks keskkonnaministeeriumi metsaosakonna nõunik Priit Põllumäe sõnu võtta seda, et metsakasvatuslikud tööd vajavad tähelepanu.

09:44
09:41
09:41

Mida räägib lõppev arengukava?

09:33

„Mets ei ole otsa saanud ja ei saa nii pea!“ rahustati kõiki kuulajaid riigikogus.

09:33

Surnud puidu kasvu põhjendati sellega, et mest on vanemaks jäänud ja ka tormid on rohkem kahju teinud.

09:31
09:30

09:30
09:30
09:29

Keskkonnaagentuuri metsaosakonna juhataja Taivo Denksi sõnul on raiemaht langenud.

09:27

VAATA, kui palju raiuti 2019. aastal!

09:26

Riigikogus öeldakse, et kaitstava metsa osakaal on kasvanud.

09:24
09:24

Vaata slaididelt, kuidas näeb Eesti mets praegu välja!

09:23

09:22
09:22
09:22
09:14
MIS SAAB RAIEMAHUKS?

Mölder tõi välja, et juhtrühmal ei ole täna konkreetset numbrit välja anda, kuid lähiajal-lähikuudel tullakse välja mingi vahemikuga, mille järgi oleks metsamajandamine jätkusuutlik. Ühtlasi rõhutas Mölder, et ei peaks keskenduma ainult sellele ühele numbrile – mis on raiemaht.

09:09

Keskkonnaministri Tõnis Möldri sõnul oleks saanud arengukava, mida on koostatud kolm aastat, ka kiiremini valmis teha – nii et parlament oleks saanud selle juba vastu võtta. Alates aprillist on arengukavaga tegelenud uus teadlastest koosnev juhtkond ning nüüdseks on valminud mustand.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee