Poliitika

Täiendatud!

EKRE ja Isamaa peaministri umbusaldamist arutatakse homme, kurikuulus superandmebaasi eelnõu on kolmandal lugemisel (21)

Ohtuleht.ee, 15. juuni 2021 10:02

Peaminister Kaja Kallase umbusaldamine

Foto: Martin Ahven

Riigikogus tuleb pingeline teisipäev. Kell 10 algaval istungil võetakse esmalt ette skandaalne superandmebaasi eelnõu, mille tõttu on EKRE viimase nädala jooksul parlamendi tööd blokeerinud, ja lisaks annavad konservatiivid koos Isamaa erakonnaga üle umbusaldusavalduse peaminister Kaja Kallasele.

Superandmebaasiks on tituleeritud automaatse biomeetrilise isikutuvastuse süsteemi andmekogu (ABIS), mille eelnõu läbis teise lugemise – EKRE venitamistaktikast hoolimata – pühapäeval veidi enne keskööd.

Samal teemal

Peaministrile esitatavas umbusaldusavalduses seisab: „Kaja Kallase eestvedamisel on Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus mänginud mõne kuuga maha eelmise valitsuse loodud tingimused majandusearenguks ja Eesti kaitsevõime tõstmiseks. Valitsus on teinud terve rea ebakompetentseid majanduspoliitilisi otsuseid, mis kahjustavad oluliselt Eesti ettevõtteid, maapiirkondade arengut ja riigi julgeolekut.“

Teisipäeval umbusaldamiseks ei lähe, sest Kallas ei saa tulla riigikogu saali kohale. „Minu valitsus on teinud tööd pühendumusega ning olen valmis enda ja oma valitsuse otsuste eest seisma ja selgitama,“ ütles Kaja Kallas pressiteates. „Paraku ei saa ma seda teha kohe, kuna mind ootavad täna pikalt ette kokku lepitud tööülesanded, mille täitmisest ma ei pea võimalikuks puududa. See on põhjus, miks valitsus taotleb mulle esitatud umbusalduse arutamist Riigikogus mitte täna, vaid homme.“

EKRE esimehe Martin Helme sõnul praegu valitsus ei ehita, vaid ainult lõhub ning pöörab tagasi eelmise valitsuse kahe aastaga saavutatut.

„Kaja Kallas peaministrina on Reformierakonna ja Keskerakonna valitsuserumalate ja vastutustundetute poliitiliste valikute eest otseselt vastutav,“ ütles Helme.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on Kaja Kallase valitsusevaled ja vassimised kahjustanud Eesti julgeolekut, konkurentsivõimet ja inimeste turvatunnet.

„See kuidas on mindud pingelises julgeolekuolukorras Eesti riigikaitse, Kaitseväe ja Kaitseliidu kallale on vastuvõetamatu ja ohtlik. Seejuures on avalikkust korduvalt ja sihilikult eksitatud,“ ütles Seeder, tuues näitena veel valitsuse otsuse varjata lisaeelarve menetluse käigus ligi 300 miljoni euro suurust täiendavat riigile laekuvat maksutulu.

„Valitsuse otsused kaotada väärtuspõhised meetmed nagu kodulaenude intresside tulumaksuvabastus ja kärped laste huvihariduse arvelt tabavad kõige valusamalt noori peresid,“ rõhutas Isamaa esimees.

Umbusaldusavaldusele kirjutasid alla Merry Aart, Riho Breivel, Peeter Ernits, Kalle Grünthal, Helle-Moonika Helme, Mart Helme, Martin Helme, Ruuben Kaalep, Uno Kaskpeit, Kert Kingo, Rene Kokk, Leo Kunnas, Alar Laneman, Siim Pohlak, Anti Poolamets, Paul Puustusmaa, Henn Põlluaas, Urmas Reitelmann, Jaak Valge, Heiki Hepner, Aivar Kokk, Tarmo Kruusimäe, Mihhail Lotman, Andres Metsoja, Urmas Reinsalu, Üllar Saaremäe, Helir-Valdor Seeder, Sven Sester, Priit Sibul ja Raivo Tamm.

Samal teemal

16.06.2021
Sotsid ei usu EKRE udujuttu, aga kavatsevad Kallase umbusaldamist toetada
15.06.2021
VENITAMISEST EI PIISANUD! EKRE pidas viimase lahingu, aga superandmebaasi eelnõu võeti ikka vastu