Eesti uudised

GALERII | Justiitsminister mälestas hukkunud riigiametnikke (2)

Ohtuleht.ee, 14. juuni 2021 15:37
Foto: Tiina Kõrtsini

Juuniküüditamise aastapäeval asetasid hukkunud riigiametnike mälestuseks Liiva kalmistul pärjad justiitsminister Maris Lauri, Läti suursaadik T.E. Raimonds Jansons, riigi peaprokurör Andres Parmas, kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu ning Tallinna Linnavolikogu aseesimees Helve Särgava. Kaitseväe ja Kaitseliidu ühispärja asetas Kaitseväe küberväejuhatuse ülem kolonel Andres Hairk.

„80 aastat tagasi algas punavõimu esimene suurem küüditamine ja vangistamine. See ei olnud esimene ega jäänud viimaseks. Täna oli päev, et mälestada neid, kes hukati ja kes hukkusid ning meenutada neid, kes kannatasid. Seda kõike tehti selleks, et külvata hirmu, et siis selle toel valitseda. Jõhkrus võib muuta inimesed jõuetuks ja nad halvata, paneb nad vaikima ja kuuletuma, kuid jõhkardid ja julmuris jäävad ikkagi kurjategijateks. Me peame meeles pidama, et julmus, mida Eesti nägi 40ndatel ja hiljemgi, pole ainulaadne ei ajas ega ruumis. See võib korduda kõikjal ja ka tänapäeval. Ainus viis selle kordumise välistamiseks on rääkida sündinust, selle põhjustest, käigust ja tagajärgedest. Tänane päev on hea meenutamaks ka seda, et andes järgi sõna ja mõtte vabaduses, jagades ühtesid õigeteks ja teisi valedeks, halvustades demokraatiat ja igatsedes „tugevat kätt“ anname võimaluse järgmisteks jõhkrusteks ja kuritegudeks,“ kõneles justiitsminister Maris Lauri.

Samal teemal

14.06.2021
JUUNIKÜÜDITAMINE 80 | Vahur Laiapea: „Ellu jäämine oli õnne ja juhuse asi, mitte reegel.“
14.06.2021
ÜHE PERE KÜÜDITAMISE LUGU: isa lasti maha, seitse last saadeti Siberisse surema
13.06.2021
JUUNIKÜÜDITAMINE 80 | Vangilaagris hinge vaakuva Ants Eskola turgutas elule malaariat põdeva naise rinnapiim
11.06.2021
JUUNIKÜÜDITAMINE 1941: siiamaani otsivad inimesed seletust, miks lähedane ära viidi, aga ei leia ega leia põhjust – seda lihtsalt ei olegi!