Marti Kuusik

Foto: Martin Ahven
Toimetas Hindrek Pärg 14. juuni 2021 11:55

Viru ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Sirje Merilo kaebas edasi Viru maakohtu otsuse, mille kohaselt mõisteti endine IT- ja väliskaubandusminister Marti Kuusik õigeks perevägivallas.

Tartu ringkonnakohtule esitatud apellatsioonikaebuses taotleb prokurör Marti Kuusiku õigeksmõistmise tühistamist. Samuti palub ta tühistada jälitustoimingu loa õigusvastaseks tunnistamise – teisisõnu taotleb prokurör, et jälitustegevus oli õiguspärane.

Apellatsiooni kohaselt palub prokurör teha otsuse, millega mõistetakse Kuusik süüdi ning talle määrataks kolmekuuline vangistus aastase katseajaga.

Maikuu lõpus Rakveres esimese astme kohtuotsust ette lugedes ütles kohtunik, et kõik tõendid vägivallast on kaudsed. „Kohus, hinnanud kõiki tõendeid, nii isikulisi kui ka dokumentaalseid kogumis, leidis, et süüdistatava Marti Kuusiku süü temale esitatud süüdistuses ei ole tõendatud.“

Kohtunik sõnas, et ükski istungil üle kuulatud tunnistajatest ei näinud pealt seda, kuidas väidetav kuritegu aset leidis. Ta lisas, et tunnistajate ütlused, millele süüdistustes toetuti, on kaudsed tõendid. „Ühtegi iseseisvat isikulist tõendit, mis kinnitaksid süüdistuse versiooni toimumist, ei ole,“ ütles kohtunik.

Kohus tunnistas, et käesoleva kriminaalasi on ka erandlik, sest väidetav kannatanu ütlusi andes Kuusikut ei süüdistanud. „Vahetuks tõendiallikaks saab olla vaid kannatanu ise,“ ütles kohtunik.

Riigil tuleb hüvitada 26 970 eurot Karin Kuusikule seoses kaitsmiskuludega, samuti 33 885 eurot EKRE-le seoses Marti Kuusiku kaitsekuludega. Samuti tuleb maksta 84 eurot ekspertiisitasudeks ja 24 eurot tunnistajale seoses menetlusest osavõtmise sõitudega.