Poliitika

VENITAMISE KIUSTE: isikutuvastuse andmebaasi eelnõu läbis teise lugemise enne südaööd (9)

Toimetas Hindrek Pärg, 14. juuni 2021 08:55

Foto: Robin Roots

EKRE venitamistaktikast hoolimata läbis isikutuvastuse andmebaasi eelnõu pühapäeval veidi enne keskööd teise lugemise.

Automaatse biomeetrilise isikutuvastuse süsteemi andmekogu (ABIS) eelnõu teisel lugemisel tehti sellesse õigusselguse huvides muudatusi ja lisati muu hulgas sätted, mille kohaselt isiku tuvastamise või isikusamasuse kontrollimise eesmärgil töödeldavad biomeetrilised andmed kustutatakse vastavast andmekogust viivitamata pärast võrdlusuuringu tegemist. Biomeetrilisi andmeid saab pärida üksnes läbi vastava menetlusinfosüsteemi, kuid pärast andmekogu ABIS kasutuselevõtmist ei säilitata neid andmeid enam menetlusinfosüsteemis, vaid andmekogus ABIS, teatas parlamendi pressiteenistus.

Läbirääkimistel võtsid sõna Tarmo Kruusimäe (I) ning Ruuben Kaalep, Merry Aart, Siim Pohlak, Rene Kokk, Riho Breivel, Paul Puustusmaa, Alar Laneman, Mart Helme, Helle-Moonika Helme, Martin Helme, Urmas Reitelmann, Uno Kaskpeit, Henn Põlluaas, Leo Kunnas, Jaak Valge, Kert Kingo, Peeter Ernits, Anti Poolamets ja Kalle Grünthal (kõik EKRE) ja Mihhail Stalnuhhin (K).

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon tegi ettepaneku eelnõu teine lugemine katkestada. Ettepaneku poolt hääletas 21 ja vastu 57 riigikogu liiget. Seega ei leidnud ettepanek toetust ja eelnõu teine lugemine lõpetati.

Eelnõu kolmas lugemine on kavandatud teisipäeva, 15. juuni täiskogu istungil

ABIS-e loomise eelnõu tagasivõtmise kohta ütleb Keskerakonna esimees Jüri Ratas, et selle kolmas lugemine on plaanitud tulevaks nädalaks ja obstruktsiooni sisulist mõtet on raske leida. See tähendab, et venitamistaktika jätkub.

„Meie arvutuse järgi umbes pool päevakorrast ehk seal kuskil 10 eelnõu on sellised, mis kõik lükkuvad edasi ja jäävad vastu võtmata kevadel,“ rääkis Helme.

„Hetkel me töötame juba selles rütmis, et kolmapäeval vastu neljapäeva toimub samuti ööistung. See tähendab siis seda, et väga paljud eelnõud võivad lükkuda sügisesse või otsustame, et teeme kas veel ühe täiendava istungi, mida on minu arvates keeruline teha. See tähendab juba seda, et tuleb teha erakorraline istung, mis jääb istungjärkude vahele,“ sõnas Ratas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee