WHO juht dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Foto: Reuters
Toimetas Marvel Riik 13. juuni 2021 21:50

Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) juhi Tedros Adhanom Ghebreyesusi sõnul peaks Hiina, aitama lahendada küsimust, kas viiruse juured ulatuvad ikka Wuhani laborisse. Ghebreyesus lisas G7 kohtumise pressikonverentsil, et Hiina senine koostöö WHOga pole olnud täielik, ärgitades riik ühtlasi suuremale läbipaistvusele, vahendas Daily Mail.

Viiruse esmakordse ilmnemise osas on mitmeid väiteid. Ühed ütlevad, et viirus sai alguse Wuhani loomaturul. Teiste sõnul pääses viirus inimeste hulka Wuhani viroloogiainstituudist. Seni on Hiina ennast distantseerinud pandeemia vastutaja rollist ja vandenõuteooriatest, et viirus on inimeste loodud.

Ghebreyesus ütles G7 pressikonverentsil, et koroonaviirusesse on haigestunud vähemalt 174 miljonit inimest ja 3,75 miljonit on selle tõttu surnud. Austamaks hukkunuid, tuleks Ghebreyesusi sõnul teha kindlaks viiruse päritolu.

„Vajame koostööd Hiina poolelt,“ ütles WHO juht. „Andmete, eriti toorandmete jagamisel oli [WHO varasemas uurimises] raskusi... loodame, et järgmises etapis on koostöö parem ja läbipaistvam.“

Varasemalt on väidetud, et Wuhani labori kolm teadlast sattusid Covid-19 sarnaste sümptomitega haiglasse 2019. aasta novembris ehk kuu aega enne seda, kui Hiina avastas esimesed viirusjuhtumid.