Eesti uudised

Esmaspäeval heisatakse Eesti lipud leinalipuna 

Toimetas Triinu Laan, 13. juuni 2021 18:49

Foto: Teet Malsroos

14. juunil on Eestis lipu- ja leinapäev. Eesti lipu heiskavad leinalipuna kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Leinalippe on oodatud heiskama ka kõik teised.

Juuniküüditamise 80. aastapäeval asetab president Kersti Kaljulaid pärja küüditamisohvrite mälestuseks Eesti kommunismiohvrite memoriaalis, toimub mälestuskontsert ja -tseremoonia. Vabaduse väljakule on püstitatud installatsioon, Vabamus toimuvad teemakohased ekskursioonid.

Samal teemal

Ööl vastu 14. juunit 1941 toimus Eestis massiküüditamine, mille käigus viisid Nõukogude Liidu repressiivorganid Siberisse hinnanguliselt 10 000 inimest. Nälja ja kurnatuse tagajärjel hukkus või tapeti umbes 6000 last, naist ja meest. Leinapäeval mälestatakse kõiki repressioonide ohvreid.

Leinalipud heisatakse päikesetõusul või hiljemalt kell 8 ja langetatakse kell 22. Leinalipp heisatakse masti nõnda, et lipu alumine äär asub masti keskel. Lipuvardaga leinalipu heiskamiseks kinnitatakse lipuvarda ülemisse otsa 50 mm laiune must lint, mille mõlemad otsad ulatuvad lipu pikkust pidi kuni lipukanga lehviva servani (st leinalint on umbes 330 cm pikk).

Kell 16.00 algab kommunismiohvrite memoriaalis Maarjamäel mälestuskontsert ja -tseremoonia. Kõnelevad president, riigikogu esimees, justiitsminister, Läti Vabariigi suursaadik, represseeritute ning noorte esindajad. Toimub palvus ja igaüks saab asetada memoriaalile lilli, pärgi ja küünlaid.

Kell 17.00 järgneb tseremooniale vabaõhukontsert. Lauljad Ott Lepland ja Liisi Koikson esitavad armastatud eesti laule, teiste seas „Eesti muld ja Eesti süda“, „Ilus oled, isamaa“, „Mis maa see on“, „Ärkamise aeg“.

Varahommikust kuni hilisõhtuni meenutab Tallinnas Vabaduse väljakul avatud „Pisarate vagun” eesti luuletajate loomingu toel 80 aasta möödumist juuniküüditamisest. Jüri Üdi, Marie Underi, Henrik Visnapuu, Kalju Lepiku ja Thavet Atlase luuletustes kajastuvad küüditamine, sellega seotud traumad ning küüditamisohvrite mälestamine läbi aastakümnete ja erinevate olude nii kodu- kui ka välis-Eestis. Luuletusi esitavad virtuaalselt näitlejad Helena Maria Reisner, Merle Palmiste, Kaspar Velberg ja Rein Oja. Muusikalisi meenutusi esitab Toomas Lunge.

Vabamu ootab huvilisi ekskursioonile püsinäituse teemaruumi „Ebainimlikkus“ kell 14.00 ja 18.00. Ekskursioon kestab orienteeruvalt tund aega.

Eesti Mälu Instituut kuulutab välja foto- ja videovõistluse „Eesti mälumajakad parimad tööd. Võistluse raames kutsus instituut üles jäädvustama Nõukogude repressioonidega seotud mälestuspaiku üle Eestimaa.

Samal teemal

13.06.2021
JUUNIKÜÜDITAMINE 80 | Vangilaagris hinge vaakuva Ants Eskola turgutas elule malaariat põdeva naise rinnapiim
11.06.2021
JUUNIKÜÜDITAMINE 1941: siiamaani otsivad inimesed seletust, miks lähedane ära viidi, aga ei leia ega leia põhjust – seda lihtsalt ei olegi!
29.04.2021
Tiit Kuresilma | Keda meie küla Eesti presidendiks pakub
25.03.2017
Kes saadeti Siberisse ehk Kuidas koostati küüditatavate nimekirjad?