Maailm

G7 juhid seisavad silmitsi ajaloo suurimate kliimamuutuste otsustega (7)

Toimetas Valeria Filippova, 13. juuni 2021 08:51

Suurbritannia peaminister Boris Johnson (paremal) ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron (vasakul) 12. juunil G7 kohtumisel.

Foto: AFP/Scanpix

Inglise loodusuurija David Attenborough on öelnud, et G7 juhid seisavad silmitsi inimkonna ajaloo kõige olulisemate otsustega, püüdes võidelda kliimamuutustega. Loodusteadlane pöördub pühapäeval Cornwallis kogunenud maailma juhtide poole, kui päevateemaks saab süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamine ja elurikkuse taastamine.

Kliimamuutused on kolmepäevasel tippkohtumisel üks võtmeteemasid. Enne kohtumist hoiatas David Attenborough, et inimesed võivad olla kogu planeedi destabiliseerimise äärel, vahendab BBC News.

Eeldatakse, et G7 - Suurbritannia, USA, Kanada, Jaapan, Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia - lubavad 2030. aastaks oma heitkogused peaaegu poole võrra vähendada, võrreldes 2010. aasta tasemega.

Suurbritannia on oma panuse juba andnud, lubades vähendada oma heitkoguseid 58% võrra.

Samal teemal

Tippkohtumise viimasel päeval teatavad riigid, kuidas nad loodavad heitkoguste eesmärgi saavutada. Eeldatavasti toimub see bensiini- ja diiselmootoriga autode järkjärgulise kaotamisega, lõpetades võimalikult kiiresti kogu piiramatu söekasutuse ja peatades valitsuste otsese toetuse fossiilkütuste sektorile välismaal.

BBC keskkonnaanalüütiku Roger Harrabini sõnul on seni olnud üksikasjalik puudus kahes küsimuses: kavandatud roheline üldplaan, mis aitab arengumaadel saavutada säästvat tehnoloogiat, ja sularaha hulk, mida rikkamad riigid annavad vaesematele kliimakriisi vastu võitlemiseks.

G7 juhid kinnitavad kümnendi lõpuks kava, mille eesmärk on bioloogilise mitmekesisuse vähenemise taastamine. Plaan hõlmab toetust ülemaailmsele eesmärgile säilitada või kaitsta 2030. aastaks vähemalt 30% maismaast ja ookeanidest.

Tippkohtumist korraldav peaminister Boris Johnson käivitas ka 500 miljoni naelsterlingi suuruse fondi, et kaitsta maailmameresid ja mereelu.

Samal teemal

11.05.2021
G7 kohtumisel süüakse kammkarpe, hullatakse rannal ja arutatakse maailmaasju
04.05.2021
Liis Lusmägi: võib-olla peaks kliimapagulasena olema jahedama perioodi Hispaanias
05.02.2021
Atlandi ookeani suur hoovus on tuhande aasta aeglaseim