Eesti uudised

Kuidas HIV ja aids maailma ja meditsiini muutsid  (1)

Rainer Kerge, 13. juuni 2021 12:06
TURVALINE: Tänapäeval kontrollitakse kõikjal maailmas doonoriverd nii põhjalikult, et selle kaudu nakatuda pole praktiliselt võimalik.

„Kui HIV 1988. aastal Eestisse jõudis, oli teada, et kondoomid kaitsevad selle eest. Ainult et kondoome ei olnud. Praegu kõlab see nagu halb anekdoot, aga ma kirjutasin toona arstina HIV-positiivsetele retsepte kondoomidele. Kusjuures need polnud maitsestatud, säravad, ilusad ja mugavad nagu tänapäeval. Need olid nõukogudeaegsed kahe- või kolmekopikalised preservatiivid, mida inimesed ei tahtnud kasutada – aga ka neid ei olnud saada. Maailm on HIV ajastul ikka väga muutunud,“ ütleb Nelli Kalikova.

Enne HIV ennetamisele ja ravile keskendumist oli Nelli Kalikova tervisekaitseinspektsiooni – terviseameti ühe eelkäija – epidemioloog ja eriti ohtlike nakkuste osakonna juhataja. Praegu töötab ta aidsi tugikeskuse konsultandi ja tervisekeskuse Elulootus osakonnajuhatajana. Infektsionist ja epidemioloog Kalikova annab põgusa ülevaate, kuidas on HIV ja selle põhjustatud aids 40 aasta jooksul, mil inimkond nimetet tõbe tunneb, maailma muutnud.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

09.06.2021
PRETSEDENDITU KOHTUOTSUS: aidsi surnud lapse ema mõisteti pikkadeks aastateks vangi
30.09.2020
Suri esimesena HIVist terveks ravitud patsient