TURVALINE: Tänapäeval kontrollitakse kõikjal maailmas doonoriverd nii põhjalikult, et selle kaudu nakatuda pole praktiliselt võimalik.
Eesti uudised
13. juuni 2021 12:06

Kuidas HIV ja aids maailma ja meditsiini muutsid (1)

„Kui HIV 1988. aastal Eestisse jõudis, oli teada, et kondoomid kaitsevad selle eest. Ainult et kondoome ei olnud. Praegu kõlab see nagu halb anekdoot, aga ma kirjutasin toona arstina HIV-positiivsetele retsepte kondoomidele. Kusjuures need polnud maitsestatud, säravad, ilusad ja mugavad nagu tänapäeval. Need olid nõukogudeaegsed kahe- või kolmekopikalised preservatiivid, mida inimesed ei tahtnud kasutada – aga ka neid ei olnud saada. Maailm on HIV ajastul ikka väga muutunud,“ ütleb Nelli Kalikova.

Enne HIV ennetamisele ja ravile keskendumist oli Nelli Kalikova tervisekaitseinspektsiooni – terviseameti ühe eelkäija – epidemioloog ja eriti ohtlike nakkuste osakonna juhataja. Praegu töötab ta aidsi tugikeskuse konsultandi ja tervisekeskuse Elulootus osakonnajuhatajana. Infektsionist ja epidemioloog Kalikova annab põgusa ülevaate, kuidas on HIV ja selle põhjustatud aids 40 aasta jooksul, mil inimkond nimetet tõbe tunneb, maailma muutnud.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99