Juhtkiri

Juhtkiri | Soome lõhkus silla 

Ohtuleht.ee, täna 17:32

Foto: Stanislav Moshkov

Kaja Kallase kiri Soome peaministrile töörände avamiseks on huvitav nähtus, sest reisiküsimused on ju välisministri pärusmaa Juba varasem Soome suursaadiku Tallinnas vaibale kutsumine tundus imelik, sest peaministrid suhtlevad ikka iseendaga samal tasandil ametnike ehk teiste peaministritega ning suursaadikud käivad vaibal välisministeeriumis. Seni pole kuulda olnud välisministeeriumi töövõitudest ega mitte ka katsetest töörände teemat kuumana hoida kahe riigi vahelistes suhetes.

Kallase astutud sammud panid avalikult selgitusi jagama nii Soome suursaadiku Eestis kui tuli kärmelt ka Soome peaministri reageering. Aga see kõik tuli sedavõrd hilja ja seda kõike on olnud sedavõrd vähe, et peab küsima, et miks just nüüd ja miks just peaminister? Alles Kaja Kallase sammude peale elavnes ka meie saadik Soomes selgituste jagamiseks, välisministri kaebusest Euroopa Komisjonile Soome tegevuse peale jääb aga väheks, kui jõuõlana pole kasutada tõhusat lobitööd.

Nii rõhubki Kallas oma kirjas asja emotsionaalsele poolele, sest varsti juba pool aastat takistatud tööjõu vaba liikumine mõjutab kahtlemata ka pereelusid. Moskva teatavasti pisaraid ei usu, kuidas on aga Soomega, kellel on idanaabriga ajaloolised erisuhted. Soome on alati enda huve tugevalt kaitsnud juba laulva revolutsiooni aegadest, kui nad meie taasiseseisvumist Moskva rõõmuks pika hambaga toetasid või ka hiljem viisavabadusega venitasid kuni 1997.aastani välja. Ilmselt oleks Eestigi olnud koroonakriisi ajal paremini kaitstud Soome stiilis meetmete abil ja vältinud haiglate-arstide ülekoormust ning suurt hulka koroonasurmasid, millest 70 protsenti ehk 883 kokku 1266-st on leidnud aset Kallase napi valitsusaja jooksul.

Praegu lõid soomlased kaks kärbest hoobiga – hoidsid koroonaviiruse Soomest eemal ja pitsitati sealsetele ametiühingutele pinnuks silmas olevat odavat Eesti tööjõudu valimiste eel küll maksuresidentsuse kohustuse tekitamise, küll töörände lubamisega üksnes lennukitega, mitte aga reisilaevadega. Siit tuleneb aga põhimõtteline küsimus – mida teeb Soome üldse Euroopa Liidus, kui eirab kahte selle aluspõhimõtet: tööjõu vaba liikumist ja reisimisvabadust?

Soome peaministri vastus Kallase kirjale on aga ettearvatult sedavõrd ebamäärane ja mittemidagilubav, et peab valitsuse panema mõtlema järgmiste sammude peale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee