Eesti uudised

Täiendatud! Artikkel ilmus algselt kell 9.06.

Kaja Kallas avalikus kirjas Soome peaministrile: selline olukord ei saa olla päriselt 2000. aastate Euroopa Liidus (245)

Toimetas Hindrek Pärg, 11. juuni 2021 12:16

Sanna Marin ja Kaja Kallas.

Foto: Soome peaministri büroo

Reedel avaldus Soome ajakirjanduses Eesti peaministri Kaja Kallase avalik kiri põhjanaabrite ametikaaslasele Sanna Marinile, milles ta räägib Soome reisipiirangute mõjust seal töötavate eestlaste peredele.

„Hea Sanna, olen mures. Olen rääkinud sulle murest varemgi Kesärantas, Portos, Brüsselis ja ka telefoni teel,“ lausub Kallas Soome suurimas ajalehes Helsingin Sanomat ilmunud kirjas.

„Keegi ei tohiks valida, mida nad peavad tähtsamaks – pere või tööd. Ometi pidid jaanuari lõpus tuhanded eestlased, kelle pere on Eestis ja töö Soomes, sellise otsuse tegema. Enamus neist pidi valima töö Soomes, et tagada pere ülalpidamine. Sellest on möödas juba neli kuud,“ sõnab Kallas.

„Juba neli ja pool kuud on lapsed tuhandetes Eesti kodudes igatsenud isasid ja emasid ning lootnud, et nad saabuvad nädalalõpuks koju. Kurvalt, sest lootus on nädalast nädalasse olnud asjata, ja lõppu murele ei paista. Hea Sanna, selline olukord ei saa olla päriselt 2000. aastate Euroopa Liidus.“

Kallas osundab pikas kirjas Eesti langenud nakatumisnäitajatele ning avaldab lootust, et riigid jõuavad koos lahenduseni, mis lubaks põhjanaabrite juures töötavatel eestlastel uuesti kodumaa ja töökoha vahel reisida.

Kallas märgib ka, et Soome kaubavahetus sõltub olulisel määral Eesti kaudu kulgevast liiklusest. „Veoautosid ei saa laadida lennukisse,“ viitab Kallas Soome selle nädala otsusele, mis lubas töörännet ainult juhul, kui riiki saabutakse lennukiga.

Sanna Marin: valmistatakse ette eelnõud

Soome peaminister Sanna Marin kommenteeris Ilta-Sanomatile, et siseministeerium valmistab ette eelnõud piiride täiendavaks avamiseks.

Marini sõnul peaks ettepanek jõudma valitsuse järgmise nädala istungile ja see võimaldaks tagada turvalise reisimise nii laevadel kui ka üle maapiiride.

Ta ka ütles, et koroonaviiruse olukorra leevendades saab Soome kaotada reisipiiranguid turvalisel moel.

Lennuliikluse kaudu töörände lubamist, aga laevadega keelustamist põhjendas Marin sellega, et õhusõidukites on reisijaid vähem ja neid on lihtsam hallata.“Lennuliikluse avamine andis võimaluse katsetada testimistegevuse laiendamist, et see vastaks kasvavale reisijate arvule,” lausus Marin.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee