Juhtkiri

Juhtkiri | Jalgpalli-EM kui ohutusmeetmete tuleproov (1)

ohtuleht.ee, 10. juuni 2021 20:03
Foto: Martin Ahven

Euro 2020 nime all reedel avalöögi saavad jalgpalli Euroopa meistrivõistlused on mitmes mõttes märgiline sündmus. 60 aasta täitumise puhul esimestest mängudest toimuvad kuu aega kestvad võistlused esimest korda mitte ühes võõrustajariigis, vaid 11 linnas üle kogu Euroopa. Selline eesmärk oli juba iseenesest ambitsioonikas ka ilma mullu tervet maailma haaranud koroonapandeemiata, mis paraku tingis võistluste edasilükkamise ühe aasta võrra.

Kas 51 vutimatši pidamine ühes riigis olnuks turvalisem valik, sõltub loomulikult sellest, milline on kohapealne viiruse leviku potentsiaal ja valitud ohutusmeetmed. Mängude hajutamisel mitme riigi vahel kujutab endast aga suuremat riski riikide üsnagi erinev edukus võitluses koroonaviirusega. Näiteks Taani, mille elanikkond on 41% ulatuses vaktsiiniga hõlmatud, teatas vahetult enne EMi, et leevendab piiranguid pealtvaatajate arvule ning loobub maski kandmise kohustusest. Seevastu võõrustajariikides Venemaal ja Aserbaidžaanis on kummaski hinnanguliselt kaitsepoogitud vaid 9% elanikkonnast. Suurtest erinevustest hoolimata oli fännide lubamine tribüünidele vähemalt 25% täituvusega suisa mängude võõrustamise eeltingimus, mis sai saatuslikuks Iirimaale, mille valitsus ei tahtnud seda lubada. Piletitulu on aga paratamatult vajalik, et tasandada võistluste edasilükkamisest põhjustatud eelarveauku.

Koroonast tingitud ettearvamatust jagub kogu turniiri ajaks, sest mõjutatud ei pruugi olla mitte ainult võõrustajariikide epidemioloogiline olukord, vaid ka võistluste kulg, kui mängijad peaksid haigestuma – esimesed haigusjuhtumid ongi juba registreeritud. Seega nõuab uus olukord sportlastelt enneolematut pingetaluvust ja kohanemisvõimet.

Ent asjaosaliste pingutust on see kõik kahtlemata väärt, sest märgib ju jalgpalli-EMi toimumine justkui naasmist normaalsusesse, mille lahutamatuks osaks on reisimine ja suured rahvakogunemised – kas seda kõike saab nüüd suuremate piiranguteta lubada? Kaalul on seega märksa rohkem kui vaid Euroopa meistritiitel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee