Eesti uudised

ÕL VIDEO | Rattapatrull kontrollis elektritõukerattureid: õnnetusi juhtub palju! (5)

Anita Algus | Video: Rauno Vahtre, 10. juuni 2021 16:23

Kui korralikult elektritõukeratturid liikluses käituvad? Liikluspolitsei rattapatrull käis seda uurimas 9. juunil Tallinnas Reidi teel ning leidis lühikese ajaga üsna palju rikkumisi.

9. juuni õhtupoolikul, kui Õhtuleht jälgis politseireidi Tallinnas Reidi teel, jäi vaid poole tunni jooksul vahele kolm tõukeratast, millest igaühe peal sõitis kaks inimest. Põhja prefektuuri välijuhi Villu Küttneri sõnul on see ohtlik, sest mitme sõitjaga tõukeratast on raske kontrollida ning õnnetused on siis kerged tulema. Küttner loodab aga, et varsti areneb tehnoloogia nii palju, et tõukeratas tunneb ise ära, kas inimesi on rattal üks või mitu.

„Elektritõukerattaid on Tallinna liikluses väga palju. Paratamatult toimub nendega ka palju õnnetusi,“ nentis Küttner. Tema sõnul moodustab suure osa rikkumistest elektritõukerattal mitmekesi sõitmine. Samuti hüpatakse liiklusesse napsisena.

Kokku kestis politseireid kergliiklejate kontrollimiseks poolteist tundi. Selle jooksul jäi rattapatrullile silma neli alaealist, kes sõitsid kiivriteta. Lisaks hoiatati seitset ja trahviti kolme inimest, kes ei sõitnud tõukerattal üksi, vaid koos kaasreisijaga, teatas Põhja prefektuur Facebookis. Hoiatuse sai liikleja, kes ohutu kergliiklustee asemel mööda sõiduteed veeres.

Elektritõukse laenutav Bolt peab suurimaks probleemiks tõukerattaga kahekesi sõitmist ja liiga suure kiiruse valimist. „Tõukerattaga saab küll sõita maksimaalselt 25 km/h, kuid iga sõitja peab valima kiiruse, mis on talle endale ja teistele liiklejatele ohutu,“ kommenteeris Bolti tõukerataste spetsialist Aleksandr Lilišentsev.

„Inimestel, kes märkavad, et tõukerattaga sõitja rikub liiklusohutuse reegleid, käib rattaga pahatahtlikult ümber või näiteks pargib selle valesti, palume sellest meile rakenduse kaudu teada anda. Samuti kutsume üles neid sõbralikult korrale kutsuma. Võtame nende kasutajatega ühendust ja olenevalt olukorrast kas piirdume noomitusega, teeme trahvi või blokeerime rakenduse kasutamisest,“ sõnab Lilišentsev.

Suurema ohutuse tagamiseks on Bolt välja töötanud uue põlvkonna tõukerattad, mis sõidavad praegu juba Norra ja Saksamaa tänavatel ning loodetavasti varsti ka Eestis. Lilišentsevi sõnul on neile uue põlvkonna ratastele lisatud sensorid, mis tuvastavad õnnetusi, kukkumisi, järske pidurdusi ja ohtlikku sõidustiili. „Tõukeratta arendamisel oleme arvestanud oluliste turvalist sõitu tagavate elementidega, nagu stabiilsus, turvaline manööverdamine, madal raskuskese, kõrge jalgealus, parem rataste nurk ja tõukeratta kerge kaal,“ lisab ta.

Bolti tõukerattad on mõeldud kasutamiseks alates 16. eluaastast. Kuna elektritõuksi rattad pole kuigi suured, peab olema ettevaatlik, sõites üle aukude, äärekivide jms konaruste, et ei kaoks kontroll ratta üle. Seepärast peab ka alati hoidma käepidemel mõlemad käed, et mitte kaotada tasakaalu.

Bolt plaanib sel aastal koos politsei ja linnaosavalitsustega korraldada ohutuspäevi tõukeratastega seonduvate reeglite tutvustamiseks. Küttner soovitab kõigil kanda kiivrit, sõltumata vanusest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee