Eesti uudised

VIDEO | Siseminister Jaani ABISe eelnõust: talletatakse ainult sõrmejäljed ja näokuju, jutt iiriskestadest ja DNAst on müüt (131)

Ohtuleht.ee, 10. juuni 2021 11:58

Siseminister Kristian Jaani

Foto: Ekraanitõmmis

Neljapäeval kell 12 algaval valitsuse pressikonverentsil osalevad peaminister Kaja Kallas, siseminister Kristian Jaani ja kaitseminister Kalle Laanet. Tervise- ja tööminister Tanel Kiige osavõtt sõltub asjaolust, kas parlamendis jõutakse selleks ajaks läbida töölepingu ja maksukorralduse seaduste muutmise eelnõu esimene lugemine.

Covidi tõendist rääkides märkis Tanel Kiik, et sellega kaasnevad õigused on riigiti erinevad ning enne reisimist tasub tutvuda konkreetsete maade nõuetega. Ta kordas ka juba eile välja käidud soovitust reisida lähiriikides või Eestis, sest kaugemale reisides on oht, et Eestisse tuuakse mõni eksootiline tüvi.

Kalle Laanet ja Kristian Jaani rääkisid tulevasest kaitse- ja siseministeeriumi koostööst, 22. juunil on kavas allkirjastada koostööleping. Jaani sõnul mõeldakse tulevikus teha koos IT-alaseid hankeid, samuti on mõte teha ajateenijatele siseturvalisuse väljaõpet või abipolitseinike vabastada mobilisatsioonist teatud tingimustel.

ABISe eelnõust rääkides ütles Jaani, et tarbida ainult seda informatsiooni, mida annab siseministeerium. Ajakirjanike küsimustele vastates ütles Jaani, et eelnõu ideoloogia on täpselt sama, mis 7 kuud tagasi, kui selle kiitsid heaks EKRE ministrid. Ta sõnas, et süsteemis talletuvad ainult sõrmejäljed ja näokuju, silmaiiriskesta ja DNA salvestamise juttu nimetas Jaani müüdiks.

Jaani täpsustas, et andmetele saab ligi ainult süüsteomenetleja, kes tegeleb uurimisega ning igast käigust jääb maha logi, mida saab kontrollida, kas otsing oli õigustatud. Siseministri sõnul peab täna uurija läbi käima sisuliselt kõikide inimeste fotod, kui on olemas pilt kahtlusaluselt. Jaani ka lisas, et igale inimesele tekib võimalus teha päring, kes on tema kohta andmeid otsinud.

Üritustele seatud inimeste piirarvudest rääkides ütles Kallas, et juba tuleval teisipäeval arutab valitsus võimalust, et ühel hetkel pole neid numbrilisi piiranguid vaja. Kiik lisas, et tark ei tormi ning valitsus ei soovi teha otsuseid, mida tuleb tagasi pöörata. Ta ka märkis, et praegused leevendused maikuust on olnud õigustatud ja loodetavasti saab leevendustega jätkata. Kiik märkis, et heade numbrite langemisel, ei jää kindlasti siseüritustel 600 ja väliüritustel 1000 inimese piirmäär kehtima, ent eraldi arutletakse 50% hajutamise nõuet.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee