Seisukoht

Seisukoht | Kuidas Liimets ja Jaani käsikäes parteisse astusid (15)

Laur Uudam, arvamustoimetaja, 10. juuni 2021 20:03

Foto: Tiina Kõrtsini

Valitsuse kaks seni parteitut ministrit astusid lõpuks Keskerakonna liikmeks. Et nad tegid seda ühel ja samal päeval, siis järelikult tuli surve parteistumiseks uuenenud Keskerakonna poolt, sest kaks täiskasvanud inimest ei saa ju sedavõrd sünkroonis mõelda. Ehk oli isegi Kaimar Karu saatus silme ees?

Seni oligi asi imelikuks läinud, sest valitsus tegutses juba jaanuarist ning kaks parteitut ei astunud ega astunud ligemale poole aasta jooksul erakonda, justkui ei suutnud enda maailmavaates selgusele jõuda. Presenteeriti iseend küll parteikontori ees erakonna logode taustal, kuid käsi ei tõusnud pikki kuid sisse astuma, häbeneti keskerakondlaseks hakkamist? Samas tahaks olla minister, aga Keskerakonda astuda ei taha? Selline mulje igatahes jäi, nagu oleks ametis olnud poliitikute ja ametnike segavalitsus, kuid parteitu minister ei saa ju kuidagi poliitilist vastutust kanda.

Miks aga Jaani ja Liimets venitasid? Kas parteielu seestpoolt näinuna said aru, et see pole päris see, mida nad tahavad? Kõhklusteks on muidugi alust. Ministripõli oli vaid avanss, see võib kiirelt otsa saada, kui omad su üle parda heidavad või koalitsioon vahetub. Aga proovi sa Keskerakonna liikmepiletiga välisministeeriumis tööd saada, politseisse ükskõik millise parteipiletiga naasmisest rääkimata. Mõnes mõttes on tegu ühe otsa piletiga, nüüd ollakse ühe erakonna toiduahelas, kus edasine käekäik sõltub isiklikust häältesaagist valimistel ja läbisaamisest partei võtmetegelastega. Minister igavesti olla ei saa, variandiks on kas riigikogusse maandumine või Tallinna linnasüsteemis koha andmine, kui endal tiivad ei kanna.

Lõpetuseks lubatagu üks nõukaaja lõpu anekdoot, mille Linnart Mäll idamaiselt malbe naeratuse saatel ette kandis – naine pragab õhtul koju jõudnud mehega: sinuga kohe iga päev juhtub midagi, eile astusid sa tänaval si*a sisse, täna aga astusid parteisse. Ühe lausega oli öeldud kõik, mida õpetlane parteisse, tollal siis komparteisse astumisest arvas. Õnneks on tänapäeval kõik teistmoodi, astu kuhu tahad.