Maailm

Kim Jong-un kuulutas sõja teksapükstele ja seebiooperitele (17)

Greete Kõrvits, 9. juuni 2021 18:58
Foto: Vida Press

Põhja-Korea diktaatorile ei meeldi, et tema riigis lokkab põrandaalune DVDde, mälupulkade ja rõivaste äri, mille kaudu saavad tema alamad osa läänelikust – see tähendab, rikutud! – kultuurist ja moest. Välismaa filmide omamine ning vaatamine on alati keelatud olnud, ent praegu ei pigista ametnikud enam nii väga silma kinni, kui keegi neile vahele jääb, vahendab BBC.

„Ebasoovitatav, individualistlik ja antisotsialistlik käitumine.“ Nõnda kirjeldab Kim Jong-un riigitelevisioonile saadetud pöördumises Põhja-Korea noorsoo arenguid. Ta ei salli ei välismaist kõnepruuki ehk slängi, riideid ega soenguidki. Need nähtused on ohtlikud mürgid, teatas Kim. Ja nende tarbimine ei jää karistuseta. Nii saadetigi juba kamp teismelisi sunnitöölaagrisse, vahendab Soulis tegutsev väljaanne The Daily NK. Nende kuritegudeks olid Lõuna-Korea popstaaride stiilis soengud ning püksiservade lühemaks lõikamine nii, et pahkluud paistaksid välja. Samuti saavad põhjakorealased salaja levivate lindistuste kaudu heita pilgu elule Lõuna-Koreas, kus filmitakse hulgi „K-draamasid“, glamuurseid seebisarju. 2019. aastal vändati Lõuna-Koreas romantikasari „Hädamaandumine sinu otsa“ (ülal pildil), mis räägib loo Põhja-Koreas lennuõnnetusse sattunud neiust, kellesse kohalik ohvitser ära armub.

Nii mõnelegi eestimaalasele hakkab vast siinkohal meenuma, kuidas omal ajal vaadati „Dallast“ või „Ritari Ässät“. Ent samas pakkus soomlaste televisioon enamat kui vaid pilku läänemaailma rikaste garderoobi ja toidulauale. Oma raamatus „The Great Successor“ („Suur järeltulija“) kirjeldab autor Anna Fifield, et põhjakorealased ei ole reeglina kuigivõrd huvitatud välismaailma uudistest, eelistades pigem lõunanaabrite seebiooperite ja Hollywoodi märulite fantaasiat. See on unistus – kättesaamatu, kuid siiski vähem valus kui teadmised pärismaailmas toimuvast või peegeldus endast kui veidrikriigi ajupestud elanikust, kellesse teised suhtuvad kas kaastundlikult või üleolevalt. K-Pop ehk Lõuna-Korea noortebändid on samuti leidnud tee Põhja-Korea tiinekate (salajastesse) kõrvaklappidesse ning pakuvad neile lohutust, mida reaalsusest ei leia.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee