Poliitika

Kaja Kallas Soomega töörände taastamisest: meil on kavas täiendavad sammud, et põhjanaabreid ikkagi ümber veenda (37)

Ohtuleht.ee, 9. juuni 2021 11:58

Foto: Ekraanitõmmis

Kell 12 alanud infotunnis vastasid saadikute küsimustele peaminister Kaja Kallas, riigihalduse minister Jaak Aab ning sotsiaalkaitse minister Signe Riisalo.

Kallas vastas Raivo E. Tamme küsimusele, et nad on Soomega töörände teemadel rääkinud jaanuarist ning põhjanaabrid on toonud reisimise piiramiseks epidemioloogilisi põhjendusi. „Need leevendused, mis on tehtud, on selgelt ebaõiglased,“ ütles Kallas.

Peaminister möönis, et viimased otsused selles osas enam ei kanna ning kuigi on suheldud Soomega töörühmiti, pole valitsus seisukohta muutnud, olles väga jäik.

Kallas avaldas lootust, et pärast nädalavahetusel toimuvaid kohalikke valimisi olukord paraneb. „Järgmistel päevadel on meil kavas veel täiendavad sammud, et Soomet ikkagi ümber veenda, ja loodame, et mingi lahendus saabub,“ sõnas minister.

Kui Tamm küsis, et kas välisminister on teinud tõesti kõik, et tööränne taastuks, ütles Kallas, et tuleb mõelda, kui kurjaks neid vaidlusi ajada. Peaminister ütles, et on rääkinud Soome ametikaaslasega viis-kuus korda, ent seni tulutult.

„Loomulikult on veel see, et kust läheb see piir, kus asjad lähevad n-ö kurjaks. Ühelt poolt meil on ikkagi naabritega vaja ka häid suhteid ja seetõttu me oleme püüdnud seda ajada sõbralikult, nii et mõista ka nende muresid ja tuua välja siis, mida me kõik oleme teinud selleks, et see tööränne saaks avatud,“ ütles Kallas. „Selles suhtes alati on ju sammud ka minna veel kurjemaks, aga me peame vaatama ka seda suuremat pilti, et me Eesti-Soome suhteid ikkagi hoiaksime.“

Valitsusjuhi sõnul on hetkeolukord mõistetamatu. „Soome on natuke võib-olla oma heade koroonanäitajate lõksus,“ rääkis Kallas. „Nad on endale seadnud väga madala eesmärgi.“ Soome lubab siseneda inimestel riikidest, kus nakatunute arv on alla 25, mis on madalam kui Euroopa Liidus. Kallase hinnangul on see igal juhul ebavajalik, arvestades seda, et Soomes on vanemad inimesed vaktsineeritud, Soome tervishoiusüsteem on väga heal tasemel ja ei ole tegelikult epidemioloogilist riski. „Mulle lihtsalt tundub, et seal taga on ka muud põhjused.“