Foto: Teet Malsroos
Toimetas Greete Kõrvits 8. juuni 2021 13:03

Kõik Eestist valitud Euroopa Parlamendi liikmed saatsid Euroopa Komisjonile ühise arupärimise, mida võtab Euroopa Komisjon ette tagamaks, et ka Soome järgiks ELi isikute vaba liikumise põhimõtet. Arupärimise esitasid Urmas Paet, Andrus Ansip, Marina Kaljurand, Riho Terras, Yana Toom, Sven Mikser ja Jaak Madison.

Urmas Paeti pressiteate kohaselt tegi Paet Eestist valitud kolleegidele kõigist fraktsioonidest ettepaneku esitada Euroopa Komisjonile arupärimine, sest Soome eirab juba mitu kuud Euroopa Liidus isikute vaba liikumise põhimõtet, olles korduvalt pikendanud rangeid reisipiiranguid.

„Lisaks Soome kodanikele ja alalistele elanikele saavad riiki siseneda vaid Soome ühiskonna toimimise ja varustuskindluse seisukohast olulist tööd tegevad ja vältimatutel põhjustel reisivad isikud. Soome reisipiirangud ei ole meie hinnangul proportsionaalsed ega põhjendatud ning sellele on ka Euroopa Komisjon juba veebruaris tähelepanu juhtinud, kuid see pole Soome käitumist muutnud,“ seisab arupärimises.

Saadikud rõhutavad, et kuigi ELi sisepiiridel on piirikontrolli ajutine taaskehtestamine Schengeni piirieeskirja kohaselt võimalik, kui meetmed on proportsionaalsed ja ajaliselt piiratud, siis peavad need piirangud olema viimane võimalus erakorralistes olukordades ning lisaks ka olukorrale vastavad. „Soome kehtestatud piirangud seda juba ammu enam ei ole. Seega rikub Soome Euroopa Liidu vaba liikumise põhimõtet, mille tulemusel on otseselt kannatanud ning kannatavad paljud inimesed.“

Saadikud uurivad oma arupärimises, milliseid konkreetseid samme ja millal kavatseb Euroopa Komisjon teha, et ELi isikute vaba liikumise põhimõte hakkaks taas kehtima ka Soomes. Samuti küsivad eurosaadikud, mida Euroopa Komisjon ette võtaks, kui Soome vaba liikumise põhimõtte eiramist jätkab.

Soome välisminister Pekka Haavisto jäi aga kommentaaris ERRile kindlaks, et praegune epidemioloogiline olukord töörännet täielikult taastada ei luba. Kindlat ajaraami tema sõnul hetkel välja pakkuda ei saa.