Tallink laev Star alusata koronooaviiruse ajal sõite liinil Paldiski-SassnitzFoto: Robin Roots
Toimetas Triinu Laan 7. juuni 2021 18:11

Soome otsus töörännet Eestiga jätkuvalt piirata on ebaõiglane ja arusaamatu. Eesti suursaatkond Soomes on selle taastamiseks aasta algusest vaeva näinud, kuid käega katsutavaid tulemusi soomlaste vastumeele tõttu pole, ütles Eesti suursaadik Soomes Sven Sakkov.

„Jaanuari lõpust saati pole mul ega saatkonnal olnud olulisemat ülesannet kui pendelrände taastamine, need on olnud prioriteedid üks, kaks ja kolm,“ ütles Sakkov ERR-ile.

Foto: Priit Simson/Ekspress Meedia

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse ütles ERR-ile, et kuigi esmaspäeval toimus Eesti ja Soome ministrite ning ametiasutuste esindajate kohtumine, pole Soome andnud mitte ühtegi konkreetset osundust, mil pendelränne taastuda võiks.

Foto: Martin Ahven

Ta lisas, et soomlastega on olnud mitu kuud tihe suhtlus, et saada teada kasvõi nakatumise tase, mille puhul ränne taastuda võiks, kuid põhjanaabrid ühtegi konkreetset arvu esitanud pole.

Eurosaadik Urmas Paet lubas esitada Euroopa Komisjonile arupärimise, et saada vastus, mida konkreetset Euroopa Komisjon ette võtab, et tagada isikute vaba liikumise põhimõtte järgimine ka Soome puhul.

Foto: Tiit Tamme

Soome esialgu 27. jaanuarist 25. veebruarini kehtinud ja korduvalt pikendatud reisipiirangud kehtivad praeguse seisuga kuni 27. juunini. Kehtivad piirangud mõjutavad teravalt töörändega seotud isikute liikumist. Lisaks Soome kodanikele ja elanikele saavad riiki siseneda vaid ühiskonna toimimise ja varustuskindluse seisukohast olulist tööd tegevad ja vältimatutel põhjustel reisivad isikud.

Muuseas 20. mail kaotas Soome piirangud Soome ja Norra piirikogukondade elanikele. Eelmisel nädalal võttis Soome valitsus vastu otsuse, mille järgi taastati tööränne Eestist lennujaamade kaudu saabujaile alates 7. juunist. „See on täiesti põhjendamatu otsus, et lennureisijaid eelistatakse laevareisijatele,“ leiab Paet.

Soome teatas eelmisel nädalal, et pikendab riiki sisenemise piiranguid juuni lõpuni, ent tegi pendelrändele Eestiga siiski erandi.Sellest nädalast võivad Soomes töötavad eestlased ja vastupidi kahe riigi vahet reisida, ent üksnes lennukiga.

Soome pikendas riiki sisenemise piiranguid 27. juunini kõigile reisijatele, kelle kodumaal on kahe nädala nakatumisnäit 100 000 elaniku kohta üle 25. Soome reisimiseks on sellisel juhul kohustuslik jääda 14 päevaks eneseisolatsiooni.

Tallink aktsepteerib ka üht vaktsiinidoosi tõendavat dokumenti

Teisipäevast saab laevaga Soome reisida ka vähemalt ühe vaktsiinidoosi saamist tõendava vaktsineerimistõendi ettenäitamisel, kuid endised karmid reisipiirangud Soome sisenemisel jätkuvad 27. juunini.

Tallink Grupp aktsepteerib laevaga Soome reisimisel laevapardale pääsuks lisaks negatiivse koroonatesti tulemuse tõendile ja koroonaviiruse läbipõdemist tõendavale dokumendile ka vaktsineerimistõendit. Aktsepteeritav on juba esimese vaktsiinisüsti manustamist tõendav dokument, kuid esmane vaktsineerimine peab olema tehtud vähemalt 21 päeva enne reisi.

Vaktsineerimistõendi aktsepteerimine pardalepääsuks ei muuda teisi jõus olevaid reisipiiranguid, mille Soome on piiriületusel kehtestanud kuni 27. juunini.

Eestist ja Rootsist lubatakse hetkel endiselt vaid Soome kodanike ja residentide naasmist Soome, lubatud on vältimatud tööreisid, reisimine perekondlikel põhjustel või mõnel muul vältimatul põhjusel.

Vaktsineerimistõendil peavad olema järgmised andmed: nimi, sünniaeg, vaktsiini nimetus, vaktsineerimise kuupäev ja koht ning tõendi väljaandja.

Lisaks vältimatule reisimise põhjusele on sellest nädalast Eestist Soome reisijatelt nõutav üks järgnevast kolmest dokumendist: mitte vanem kui 72 tunni vanune negatiivne koroonatesti tõend; arstitõend viimase kuue kuu jooksul läbi põetud koroonaviiruse kohta; vaktsineerimistõend vähemalt 21 ööpäeva enne reisi manustatud koroonavaktsiini kohta, mis on WHO või Euroopa ravimiameti  heakskiidetud vaktsiin.

Kommentaarid  (20)

ja siit küsimus, et 8. juuni 2021 12:12
MIKS???? Kas see on Eesti majandusele, haridusele nii tähtis?
8. juuni 2021 11:43
Lõuna-Eesti rahvas nõuab hoopis pendelrände taastamist Venemaaga , nagu oli mõne aasta eest . Väga suur hulk rahvast tegeles piirikaubandusega ja Ansip ütles , et see on igati normaalne . Miks ainult Tallinna rahva eest hoolitsetakse , et nad Soome saaksid , millepärast nad tähtsamad on ? Miks Kaja ei lähe Moskvasse Putiniga arutama setode nõudmisi , et saaks Setomaal vabalt liikuda ?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS