Toronto meeleavaldusel osalenud naine ja laps.Foto: Reuters/Scanpix
Greete Kõrvits 7. juuni 2021 15:46

Alles hiljuti saime kuulda nukrat uudist 215 indiaanilapse surnukeha leidmisest ühe endise Kanada internaatkooli aladelt. Kanada on asunud kunagisi ohvreid mälestama ning rääkima õudustest, mida riigi valitsus kunagi oma põlisrahvastele peale sundis.

1863. aastast kuni 1998. aastani võttis Kanada valitsus vanematelt ära enam kui 150 000 indiaanilast ning sundis neid käima internaatkoolides, kus toimus nende ümberõpe – see tähendas ristiusku pööramist, oma keele ja kommete unustamist (indiaani keeled olid neis õppeasutustes keelatud) ning uskumatul määral vägivalda ja seksuaalkuritegusid. Tänapäeva Kanadas nimetatakse põlisrahva laste ümberõppe praktikat kultuuriliseks genotsiidiks. Praegu toimuvad kadunud laste auks mälestusüritused, aga ka meeleavaldused.

Nii leidsidki 2800 väikese ohvri nimed koha pikal, 50meetrisel punasel lindil, mida esitleti pidulikul mälestustseremoonial. Järgmiseks loodavad põlisrahvaste esindusorganisatsioonid asuda uurima ja otsima, mis iga lapsega juhtus. Enamik neist on teadaolevalt maetud koolide lähedale ühishaudadesse. Paljudele peredele ei vaevunud keegi surmadest midagi teatama – nad ei teadnudki, mis lastest pärast kodust ära võtmist enam edasi sai ning ei näinud neid enam kunagi.

„Me ei unusta teid,“ lubab sulejoonistustega ümbritsetud silt kooliaknal.

Foto: AP/Scanpix