Poliitika

Kaitseminister selgitas parlamendile, miks kaitseväelastel soovitati 9. mail vormi mitte kanda (16)

Ohtuleht.ee, 7. juuni 2021 14:56

Foto: Robin Roots

Riigikogu liikmete arupärimistele vastasid esmaspäeval kaitseminister Kalle Laanet, peaminister Kaja Kallas ning haridus- ja teadusminister Liina Kersna.

Laanet vastas arupärimisele vormi kandmise keelamise kohta 9. mail:

Samal teemal

„Esimene küsimus. Kas ja mil moel oli Averkini otsus kooskõlastatud tema ülematega, kas korralduse oli kooskõlastatud ka Kaitseministeeriumiga või kas Kaitseministeerium oli korraldusest teadlik? Vastus. Staabi ja sidepataljoni ülem ei pidanud seda otsust Kaitseväe juhatajaga kooskõlastama. See oli tema juhtimispädevus. Samamoodi usaldan kaitseministrina Kaitseväe juhatajat küsimustes, mille lahendamine on tema pädevusse antud. Kaitseväelase vormi kandmise reguleerimine on üks nendest. Meie Kaitseväe efektiivsus ja tulemuslikkus sõltub just nimelt paindlikust ja ülesandekesksest juhtimisest ehk ülemad usaldavad alluvaid neile antud ülesannete piires. Käesoleval juhul ei olnud Kaitseministeerium konkreetsest otsusest teadlik. Seda enam, et konkreetne otsus tehti kehtiva hinnangu pinnalt. Kaitsevägi hindab pidevalt olukorda nii füüsilises kui infokeskkonnas ning kohandab oma tegevusi ja meetmeid, et vähendada asjatuid riske ning tagada pidev võitlusvõime. Selliselt ohuhinnangut on koostatud ning antud liikumissoovitus 9. maiks alates juba 2008.-st aastast. Sellest ajast on olnud väga palju erinevaid Kaitseväe juhatajaid ja samamoodi ka erinevaid ministreid.

Teine küsimus. Kas kaitsejõududel on veel mingeid tähtpäevi või geograafilisi piirkondi Eestis, kus nad soovitavad ajateenijatel või tegevväelastel mitte liikuda vormis? Milliseid, kus ja mis põhjusel? Lühike vastus: ei ole. Vormi kandmisel lähtutakse kehtestatud korrast ning ühekordsetest korraldustest.

Küsimus number kolm. Kas ülalnimetatud soovitus on kehtiv ka liitlaste sõjaväelastele? Vastus: Eestis paiknevad liitlasüksused kujundavad oma käitumisnormid vastavalt rahvuslikele regulatsioonidele. Kaitseväe regulatsioonid neile ei kohaldu.

Küsimus number neli. Milline on kaitseministri hinnangul sellise korralduse mõju ajateenijate moraalile, Kaitseväe mainele ja laiapindse riigikaitse tõsiseltvõetavusele? Kaitseministrina näeksin hea meelega rohkem kaitseväelasi kandma vormi avalikus ruumis. Samas on oluline, et vormi kantakse ettenähtud korras ja eesmärgipäraselt. Kaitseväelase vormiriietust saavad kanda ka kaitseväeteenistuses mitteolevad isikud, näiteks kaitseliitlased. Ja see on tervitatav. Samas peab olema ka kontroll kaitseväelase vormi kandmise osas, kuna just vormi mittekohane kandmine kahjustab kaitseväelaste ja Kaitseväe mainet. Kaitseministeerium on välja töötanud seaduse muudatused, mis võimaldavad Kaitseväel Kaitseväe vormiriietuse korral rikkumisele tõhusamalt ja jõulisemalt reageerida.“

Riigikogu istungi stenogrammi saab lugeda SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee